Niezwykłe zjawisko nad Polską. Trwało tylko 3 sekundy

Niezwykłe zjawisko nad Polską. Trwało tylko 3 sekundy18.10.2017 11:38
Niezwykłe zjawisko nad Polską. Trwało tylko 3 sekundy
Źródło zdjęć: © YouTube

Bardzo jasny meteor był widoczny w Polsce. To bolid - jaśniejszy nawet od Księżyca w pełni! Takie zjawisko obserwować można jednak rzadko.

Bolid widoczny był w nocy z 16 na 17 października, tuż przed północą, nad południowo-wschodnią Polską. Niezwykle efektowne zjawisko - meteor był bardzo jasny - trwało jednak krótko, zaledwie trzy sekundy.

“Zjawisko rozpoczęło się o godzinie 23:46, na wysokości 104,1 km, a skończyło na 33,8 km. Zaobserwowana prędkość początkowa meteoru to 40,6 km/s, a końcowa 15 km/s. Wstępne analizy jasności mówią z kolei, że wartość blasku meteoru była na poziomie -15 magnitudo jasności absolutnej (jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd)” - czytamy na portalu naukawpolsce.pap.pl.

Dla porównania, Wenus ma -4 magnitudo, Księżyc -12, a Słońce aż -26.

To zjawisko, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć, bo ten rój ma stosunkowo niską aktywność jednego lub dwóch zjawisk na godzinę - tłumaczył w rozmowie z TVN Meteo Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Bolid z nocy 16/17 października to najjaśniejsze zjawisko zaobserwowane nad Polską od czasu nocy bolidów związanych z rojem Taurydów Południowych, która miała miejsce 31 października 2015 r. PFN zaobserwował wówczas dwa ekstremalnie jasne bolidy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)