Niezwykłe zjawisko nad Polską. Trwało tylko 3 sekundy

Niezwykłe zjawisko nad Polską. Trwało tylko 3 sekundy

Niezwykłe zjawisko nad Polską. Trwało tylko 3 sekundy
Źródło zdjęć: © YouTube
Adam Bednarek
18.10.2017 11:38, aktualizacja: 18.10.2017 12:17

Bardzo jasny meteor był widoczny w Polsce. To bolid - jaśniejszy nawet od Księżyca w pełni! Takie zjawisko obserwować można jednak rzadko.

Bolid widoczny był w nocy z 16 na 17 października, tuż przed północą, nad południowo-wschodnią Polską. Niezwykle efektowne zjawisko - meteor był bardzo jasny - trwało jednak krótko, zaledwie trzy sekundy.

“Zjawisko rozpoczęło się o godzinie 23:46, na wysokości 104,1 km, a skończyło na 33,8 km. Zaobserwowana prędkość początkowa meteoru to 40,6 km/s, a końcowa 15 km/s. Wstępne analizy jasności mówią z kolei, że wartość blasku meteoru była na poziomie -15 magnitudo jasności absolutnej (jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd)” - czytamy na portalu naukawpolsce.pap.pl.

Dla porównania, Wenus ma -4 magnitudo, Księżyc -12, a Słońce aż -26.

To zjawisko, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć, bo ten rój ma stosunkowo niską aktywność jednego lub dwóch zjawisk na godzinę - tłumaczył w rozmowie z TVN Meteo Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Bolid z nocy 16/17 października to najjaśniejsze zjawisko zaobserwowane nad Polską od czasu nocy bolidów związanych z rojem Taurydów Południowych, która miała miejsce 31 października 2015 r. PFN zaobserwował wówczas dwa ekstremalnie jasne bolidy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)