NIK publikuje raport krytykujący słabą ochronę Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe odpowiadają

NIK publikuje raport krytykujący słabą ochronę Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe odpowiadają

NIK publikuje raport krytykujący słabą ochronę Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe odpowiadają
Źródło zdjęć: © East News
20.02.2020 12:59, aktualizacja: 20.02.2020 16:13

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym krytykuje bezczynność organów ochrony przyrody w sprawie realizacji działań zawartych w Planie Zadań Ochronnych (PZO) Puszcza Białowieska. Lasy Państwowe odpowiadają, że większość zastrzeżeń Izby jest już nieaktualna.

Według raportu NIK państwowe organy nie podjęły działań w zakresie małej retencji (gromadzenie wody w niewielkich zbiornikach poprzez zatrzymywanie lub spowalnianie jej spływu) oraz nie powstrzymały rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych. Izba skrytykowała również decyzję Dyrektora Lasów nr 51 na podstawie której wykonywano nielegalne wyręby w 2017 roku. Według NIK-u decyzja ta "powodowała oddziaływanie na środowisko naturalne w sposób mogący wywierać wpływ na stan gatunków i siedlisk, objętych ochroną w ramach obszaru Natura 2000". Dodatkowo od 2017 roku pozyskiwano drewno "w strefie ochrony czynnej II obiektu Światowego Dziedzictwa, w której takie działanie było zabronione."

Izba zaznaczyła także, że "gradacja kornika drukarza nie została uznana w PZO za zagrożenie dla siedlisk przyrodniczych, a związane z tą gradacją cięcia sanitarne nie zostały w tym dokumencie uznane za działania ochronne". Według niej było nawet "wręcz przeciwnie, ponieważ zgodnie z PZO, usuwanie świerków zasiedlonych przez kornika drukarza stanowiło zagrożenie dla sóweczki, włochatki i dzięcioła trójpalczastego."

Dodatkowo NIK ocenił, że "w latach 2008-2018 (do 30 listopada) brak było, opartej na merytorycznych podstawach, strategii prowadzenia gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej." Izba także negatywnie zrecenzowała " zasady prowadzenia gospodarki leśnej i ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej" które miały być "niespójne".

Lasy Państwowe odpowiadają: zastrzeżenia są nieaktualne

Do raportu odniosły się Lasy Państwowe, pisząc, że "większość zastrzeżeń Izby jest już nieaktualna, a zalecane przez nią działania zostały wcześniej wdrożone."

Instytucja podkreśliła też, że "NIK w toku kontroli potwierdziła między innymi to, że praprzyczyną wielu późniejszych problemów były decyzje polityczne podjęte w latach 2010-2012".

Jednak według Lasów Państwowych Izba "pominęła w raporcie ważna kwestię strat przyrodniczych i ekonomicznych, jakie zaistniały w związku z wieloletnią, katastrofalną gradacją kornika w lasach gospodarczych Puszczy Białowieskiej", a "działania leśników w Puszczy Białowieskiej w latach 2016-2017 podyktowane były stanem wyższej konieczności i były jak najbardziej legalne w świetle ustawy o lasach."

Źródło: facebook.com/fundacjadzikapolska, lasy.gov.pl, nik.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)