Niezwykłe odkrycie w Peru. Szczątki ludzi sprzed 1200 lat skrywają tatuaże
Nowa metoda obrazowania tatuaży pozwoliła odkryć wykonane z niezwykłą dbałością wzory na mumiach kultury Chancay z Peru. Okazuje się, że starożytni mieszkańcy wykorzystywali cieńsze materiały niż współczesne igły używane do tatuowania.
Badania z wykorzystaniem laserowej stymulacji fluorescencji (LSF) odkryły szczegółowe tatuaże na 1200-letnich mumiach z kultury Chancay w Peru. Swoje ustalenia grupa naukowców opublikowała właśnie na łamach magazynu The Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Technika pozwala na wizualizację drobnych linii tatuaży, niewidocznych przy użyciu innych metod, takich jak ultrafiolet.
Prześwietlili laserem ponad 100 mumii
Naukowcy przebadali ponad 100 zmumifikowanych szczątków z kultury Chancay (ok. 900-1533 n.e.), które pozostają w Muzeum Archeologicznym Arturo Ruiz Estrada na Narodowym Uniwersytecie José Faustino Sáncheza Carrión w mieście Huacho. Nowa metoda obrazowania polega na naświetlaniu obiektu laserem, co powoduje fluorescencję badanej powierzchni. W przypadku tatuaży LSF uwidacznia kontrast między tuszem a skórą, eliminując problem rozmywania się wzorów na skutek upływu czasu.
Badania wskazują, że artyści Chancay prawdopodobnie używali narzędzi cieńszych niż współczesne igły do tatuowania. Odkryte tatuaże zawierają linie o szerokości zaledwie 0,1 do 0,2 mm. Dla porównania, standardowa igła do tatuowania nr 12 ma 0,35 mm. Sugeruje to, że do tworzenia tych precyzyjnych wzorów używano narzędzia o znacznie mniejszej średnicy. Naukowcy przypuszczają, że artyści Chancay mogli używać pojedynczej igły kaktusa lub zaostrzonej kości zwierzęcej, opierając się na materiałach dostępnych w tamtym czasie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkryte wzory są głównie geometryczne i pojawiają się również na ceramice i tekstyliach Chancay. Dominowały motywy geometryczne, zwłaszcza trójkąty, ale znaleziono również wzory roślinne i zwierzęce. Tak cienkie narzędzia pozwoliłyby na osiągnięcie poziomu szczegółowości i precyzji, który widzimy na tatuażach odkrytych dzięki technice laserowej fluorescencji (LSF).
"LSF rozszerza zakres analizy tatuaży i poziom szczegółowości, jaki może ona przynieść, zapewniając nową technikę uzyskiwania dalszych informacji na temat tej ważnej formy sztuki" - twierdzą autorzy artykułu. Twierdzą, że tatuaże są osobistymi i kulturowymi odzwierciedleniami dawnych czasów.
Tatuaże dostarczają cennych informacji na temat organizacji społecznej kultury Chancay. W wielu starożytnych społeczeństwach tatuaże służą do oznaczania osób o szczególnym statusie. Dalsze badania mogą pomóc w identyfikacji różnych typów, klas lub statusów osób w tej kulturze. Odkrycie niezwykle szczegółowych tatuaży świadczy o wysokim poziomie umiejętności artystycznych wśród Chancay. Jest to dowód na to, że kultura ta była bardziej złożona artystycznie, niż dotąd sądzono.