Katastrofa opisana w Biblii. Naukowcy mają dowody, że się wydarzyła
Według Biblii kananejska Sodoma została zniszczona przez "deszcz siarki i ognia". Obecnie naukowcy sugerują, że takie wydarzenie mogło rzeczywiście mieć miejsce, gdyż starożytne miasto mogło zostać zgładzone wskutek wybuchu asteroidy tysiące lat temu.
Kilka razy Sodoma jest wspomniana w Księdze Rodzaju. Z tekstu Starego Testamentu wynika, że Bóg spuścił ogień na Sodomę i Gomorę za grzechy jej mieszkańców, niszcząc całą okolicę wraz z ludźmi i roślinnością: "A wtedy Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia od Pana (z nieba). I tak zniszczył te miasta oraz całą okolicę wraz ze wszystkimi mieszkańcami miast, a także roślinność."
Niektórzy badacze identyfikują biblijną Sodomę jako Tall el-Hammam, starożytne miasto z epoki brązu w dzisiejszej Jordanii. Według nich, miasto zostało zniszczone w wyniku eksplozji asteroidy, która mogła być około 1000 razy silniejsza niż bomba atomowa, która zniszczyła Hiroszimę.
Zagłada starożytnego miasta
Naukowcy z uniwersytetów Santa Ana i Albuquerque w USA stwierdzili, że około 1650 roku p.n.e. nad miastem mogła pojawić się kosmiczna skała, przemieszczająca się z prędkością 61 tysięcy km/h. Eksplozja mogła mieć miejsce na wysokości około 4 km nad ziemią, niszcząc Tall el-Hammam. Wydarzenie to przypominało katastrofę tunguską z 1908 roku w Syberii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badacze odtworzyli przebieg wydarzeń, sugerując, że mieszkańcy mogli zobaczyć oślepiający błysk na niebie. Następnie temperatura wzrosła do ponad 2 tys. stopni Celsjusza, a miasto stanęło w płomieniach. Kilka sekund później fala uderzeniowa o prędkości 1200 km/h mogła zniszczyć pobliskie Jerycho.
Zginęło 8 tys. mieszkańców. Tereny te zostały ponownie zaludnione dopiero sześć wieków później.
Katastrofy w kontekście biblijnym
Amerykańscy naukowcy swoje wnioski opierają na odkrytej warstwie odłamków ceramicznych z topionym szkłem. Wskazuje to, że tamtejsi mieszkańcy nie potrafili wygenerować tak ekstremalnych temperatur, co sugeruje katastrofę w tym miejscu.
Pożar wywołany najazdem wykluczono, gdyż brak śladów broni w pobliżu Tall el-Hammam. Zmiany w strukturze skał przypominają procesy zachodzące w kraterach meteorytowych. Warto także wspomnieć o możliwości, że około 2800 lat temu Miasto Dawida w Jerozolimie mogło doświadczyć trzęsienia ziemi opisanego w Księgach Amosa i Zachariasza.
Zespół archeologiów z Izraelskiego Urzędu Starożytności odkrył zniszczoną warstwę z VIII w. p.n.e. w Parku Narodowym Miasta Dawida, co może odpowiadać czasom króla Uzjasza i wspominanemu w Biblii trzęsieniu ziemi.