Jak wygląda implozja? Nagranie pokazuje to dobitnie
Poszukiwania łodzi OceanGate Titan na północnym Atlantyku zakończyły się ogromną tragedią - ustalono, że doszło do implozji. Dostępne w sieci nagrania ukazują, co dzieje się z pojazdem oraz ludzkim ciałem w wyniku tego zjawiska.
Poszukiwania łodzi OceanGate Titan trwały od niedzieli. Ostatecznie ustalono, że uległa ona katastrofalnej awarii – odnalezione szczątki kadłuba ciśnieniowego oraz ułożenie elementów Titana wskazują na implozję statku. Wyjaśniamy, na czym polega to zjawisko.
Titan uległ katastrofie w wyniku implozji
Implozja to zjawisko fizyczne, które można nazwać przeciwieństwem eksplozji - materia i energia zapadają się do wewnątrz zamkniętego obszaru pod wpływem panującego w nim podciśnienia. Zamiast wybuchu na zewnątrz, obserwujemy "zapadanie się" obiektu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Unboxing karty AMD Radeon RX 7600
Poniższe nagranie dobrze obrazuje siłę działania zjawiska implozji na przykładzie cysterny kolejowej - widać na nim, że solidna, stalowa konstrukcja zgniata się niczym aluminiowa puszka po napoju.
Kiedy zachodzi zjawisko implozji?
Zjawisko implozji często dotyczy różnych zbiorników. Może pojawić się ono w kilku specyficznych sytuacjach.
Pierwszy przypadek to napełnienie zbiornika gorącą cieczą, a zaraz później chłodną. Bez schłodzenia zbiornika i jego odpowiedniej wentylacji, może dojść do pojawienia się zjawiska implozji.
Podobna sytuacja może pojawić się podczas usunięcia powietrza z przepełnionego zbiornika. Obserwujemy tutaj zakrzywienie ścianek obiektu, po czym konstukcja może implodować.
W przypadku cystern kolejowych implozja może zajść w wyniku nieodpowiedniego działania wentylacji - dzieje się tak, gdy odpowietrznik jest zatkany lub zamknięty.
Jak implozja działa na człowieka?
W przypadku Titana implozja doprowadziła do ogromnej tragedii i śmierci 5-osobowej załogi. Aileen Marty, była oficer marynarki wojennej i profesor uczelni Florida International University, w rozmowie z CNN opisuje to zjawisko jako bardzo szybkie. Całość prawdopodobnie nastąpiła w ułamku sekundy, więc załoga nawet nie zarejestrowała, co się stało. Szacuje się, że na poziomie działania statku panowało ciśnienie około 5600 - 6000 psi.
W przypadku implozji pod wodą zachodzą dwie fazy. W pierwszej zapada się kadłub pojazdu. W drugiej woda, która wpływa do środka, prowadzi do powstania tzw. udaru hydraulicznego. Ostatecznie dochodzi do rozerwania konstrukcji.
W jednym z odcinków programu "Pogromcy Mitów" sprawdzono jaki skutek na człowieka ma implozja już przy ciśnieniu około 135 psi. W tym celu wykorzystano skafander ciśnieniowy płetwonurka, w którym umieszczono manekin wykonany z mięsa, kości, tłuszczu i ścięgien świni.
Doświadczenie pokazało zaskakujący efekt działania implozji na człowieka (i to przy dużo niższym ciśnieniu). Skafander szybko się rozszczelnił, co spowodowało pęknięcie manekina i wciśnięcie go w hełm.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski