Jak wygląda implozja? Nagranie pokazuje to dobitnie

Jak wygląda implozja? Nagranie pokazuje to dobitnie

Łódź podwodna OceanGate Titan
Łódź podwodna OceanGate Titan
Źródło zdjęć: © Twitter | OceanGate
Paweł Maziarz
23.06.2023 14:24, aktualizacja: 23.06.2023 22:59

Poszukiwania łodzi OceanGate Titan na północnym Atlantyku zakończyły się ogromną tragedią - ustalono, że doszło do implozji. Dostępne w sieci nagrania ukazują, co dzieje się z pojazdem oraz ludzkim ciałem w wyniku tego zjawiska.

Poszukiwania łodzi OceanGate Titan trwały od niedzieli. Ostatecznie ustalono, że uległa ona katastrofalnej awarii – odnalezione szczątki kadłuba ciśnieniowego oraz ułożenie elementów Titana wskazują na implozję statku. Wyjaśniamy, na czym polega to zjawisko.

Titan uległ katastrofie w wyniku implozji

Implozja to zjawisko fizyczne, które można nazwać przeciwieństwem eksplozji - materia i energia zapadają się do wewnątrz zamkniętego obszaru pod wpływem panującego w nim podciśnienia. Zamiast wybuchu na zewnątrz, obserwujemy "zapadanie się" obiektu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poniższe nagranie dobrze obrazuje siłę działania zjawiska implozji na przykładzie cysterny kolejowej - widać na nim, że solidna, stalowa konstrukcja zgniata się niczym aluminiowa puszka po napoju.

Kiedy zachodzi zjawisko implozji?

Zjawisko implozji często dotyczy różnych zbiorników. Może pojawić się ono w kilku specyficznych sytuacjach.

Przykład implozji zbiornika
Przykład implozji zbiornika© Paul Mueller

Pierwszy przypadek to napełnienie zbiornika gorącą cieczą, a zaraz później chłodną. Bez schłodzenia zbiornika i jego odpowiedniej wentylacji, może dojść do pojawienia się zjawiska implozji.

Przykład implozji zbiornika
Przykład implozji zbiornika© Paul Mueller

Podobna sytuacja może pojawić się podczas usunięcia powietrza z przepełnionego zbiornika. Obserwujemy tutaj zakrzywienie ścianek obiektu, po czym konstukcja może implodować.

W przypadku cystern kolejowych implozja może zajść w wyniku nieodpowiedniego działania wentylacji - dzieje się tak, gdy odpowietrznik jest zatkany lub zamknięty.

Jak implozja działa na człowieka?

W przypadku Titana implozja doprowadziła do ogromnej tragedii i śmierci 5-osobowej załogi. Aileen Marty, była oficer marynarki wojennej i profesor uczelni Florida International University, w rozmowie z CNN opisuje to zjawisko jako bardzo szybkie. Całość prawdopodobnie nastąpiła w ułamku sekundy, więc załoga nawet nie zarejestrowała, co się stało. Szacuje się, że na poziomie działania statku panowało ciśnienie około 5600 - 6000 psi.

W przypadku implozji pod wodą zachodzą dwie fazy. W pierwszej zapada się kadłub pojazdu. W drugiej woda, która wpływa do środka, prowadzi do powstania tzw. udaru hydraulicznego. Ostatecznie dochodzi do rozerwania konstrukcji.

W jednym z odcinków programu "Pogromcy Mitów" sprawdzono jaki skutek na człowieka ma implozja już przy ciśnieniu około 135 psi. W tym celu wykorzystano skafander ciśnieniowy płetwonurka, w którym umieszczono manekin wykonany z mięsa, kości, tłuszczu i ścięgien świni.

Doświadczenie pokazało zaskakujący efekt działania implozji na człowieka (i to przy dużo niższym ciśnieniu). Skafander szybko się rozszczelnił, co spowodowało pęknięcie manekina i wciśnięcie go w hełm.

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)