Niespotykane fale emitują z księżyca Jowisza. Mogą zniszczyć statek kosmiczny

Naukowcy wykryli niepokojące fale elektromagnetyczne na Ganimedesie, księżycu Jowisza. Na naszej planecie również występują, ale ich efektem są jedynie zorze polarne. W przypadku naturalnego satelity Jowisza jest inaczej.

Niespotykane fale emitują z księżyca Jowisza. Mogą zniszczyć statek kosmiczny
Źródło zdjęć: © NOAA
Arkadiusz Stando

W jednym z ostatnich badań opublikowanych w Nature Communications naukowcy opisują niesamowitą strukturę pola elektromagnetycznego. Napotkali ją wokół dwóch księżyców Jowisza: Europy i Ganimedesa. Pole wytwarzane wokól gigantycznego księżyca Jowisza jest niespotykanie silne.

Fale elektromagnetyczne są zasilane przez pole magnetyczne Jowisza. Wynikiem tego zjawiska jest powstawanie czegoś w rodzaju niezwykle silnego, naturalnego akceleratora cząstek. Wejście w kontakt z takimi falami mogłoby poważnie uszkodzić, albo nawet zniszczyć statek kosmiczny.

Z angielskiego nazywane "chorus waves", czyli dosłownie "fale chóru" są falami elektromagnetycznymi, o niskiej częstotliwości, występujące wokół planet. Te w pobliżu naszej planety są nieszkodliwe, ale potrafią wytwarzać niezwykle szybko poruszające się cząstki, które mogą być zabójcze dla technologii stworzonej przez człowieka.

Jowisz posiada pole magnetyczne kilka tysięcy razy większe od Ziemskiego. W efekcie księżyce takie jak Europa i Ganimedes krążą w jego polu, a jednocześnie wytwarzają własne. To powoduje powstanie niewyobrażalnie silnych fal. Naukowcy przyjrzeli się lepiej ich powstawaniu. Stwierdzili, że fale otaczające Ganimedesa, są ponad milion razy intensywniejsze, niż te, które powstają wokół Ziemi.

Nadal niewiele wiemy o gazowym gigancie i jego otoczeniu. Niedawno wokół Jowisza odkryto 12 nowych księżyców, co wydawałoby się niemożliwe, po tylu latach obserwacji. Jeden z nowych naturalnych satelitów Jowisza jest dosyć dziwnym obiektem. Valetudo, to ciało niebieskie krążące po samobójczej orbicie. Obiega planetę w przeciwną stronę, do pozostałych obiektów mieszczących się w podobnej odległości od niej. Więcej o nowych księżycach przeczytacie pod tym adresem.

jowiszwiadomościganimedes

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (47)