Niesamowite odkrycie. Znajdowało się we wnętrzu meteorytu

Niesamowite odkrycie. Znajdowało się we wnętrzu meteorytu
Źródło zdjęć: © East News | JERRY LODRIGUSS
Karolina Modzelewska

02.03.2020 13:08, aktual.: 02.03.2020 13:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odkrycie może stanowić ważną wskazówkę dla badaczy weryfikujących możliwości życia na innych planetach Układu Słonecznego. Jak twierdzą uczeni, nowa technologia najprawdopodobniej pozwoliła im dotrzeć do pozaziemskiego białka, schowanego wewnątrz meteorytu, który spadł na Ziemię 30 lat temu.

Jeśli naukowcy potwierdzą prawdziwość swojego odkrycia, wówczas będzie można mówić o pierwszym, zidentyfikowanym białku, które nie powstało na Ziemi.

Powtórne badania pozostałości ciała niebieskiego

W ciągu ostatnich kilku lat w meteorytach natrafiono na różne związki chemiczne, niezbędne do życia: cyjanek, rybozę, cukier występujący w RNA, aminokwasy czy związki organiczne, które łącząc się, tworzą białka. Szczególnie te ostatnie przykuły uwagę naukowców, dlatego postanowili ponownie zbadać meteoryt, w którym je odkryto.

Zespół badaczy kierowany przez fizyka Malcolma McGeocha wykorzystał nowoczesną spektrometrię mas, czyli technikę analityczną stosowaną m.in. do rozpoznawania związków chemicznych oraz ich mieszanin, aby zbadać Acfer 086, meteoryt znaleziony w Algierii w 1990 roku. W jego wnętrzu naukowcy natrafili na substancję, która najprawdopodobniej jest białkiem.

Naukowcy nie tylko znaleźli glicynę, ale odkryli, że była ona związana z innymi związkami chemicznymi – żelazem i litem. Kiedy przeprowadzali modelowanie, aby dokładnie zobaczyć, jak wszystko wygląda, odkryli, że glicyna nie została wyizolowana. Oznacza to, że mogła stanowić część białka.

Odkrycie zostało nazwane hemolitem. Pod względem strukturalnym hemolit jest podobny do białek spotykanych na Ziemi, ale występujący w jego przypadku stosunek deuteru do wodoru potwierdza, że nie mógł powstać na naszej planecie. Jest natomiast charakterystyczny dla komet o okresie orbitalnym od 200 do 1000 lat.

Zdaniem badaczy białko mogło powstać 4,6 mld lat temu, ale zaznaczają, że istnieje również możliwość, że to, co znaleźli, wcale nim nie jest. Informują, że związek chemiczny znaleziony w Acfer 086 może być też polimerem, chociaż ta teoria jest mniej prawdopodobna. Potrzebne są jednak dodatkowe badania, aby potwierdzić ich prawdziwość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)