Niemal pół miliona inteligentnych liczników prądu Energa

Niemal pół miliona inteligentnych liczników prądu Energa
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

07.11.2013 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Energa-Operator ogłosiła postępowanie zakupowe na 450 tysięcy inteligentnych liczników prądu. Jak poinformowała w środę spółka, w przypadku pomyślnego rozstrzygnięcia zamówienia dostawy liczników powinny się zacząć w I kwartale 2014 r.

Energa-Operator podkreśliła, że decyzja o zamówieniu to efekt pozytywnych doświadczeń związanych z montażem i uruchamianiem funkcjonalności inteligentnych liczników. Spółka w ubiegłym tygodniu poinformowała o zakończeniu pierwszego etapu budowy systemu inteligentnych liczników; w efekcie 10. tys. jej klientów może już skorzystać z dodatkowych funkcji oferowanych przez te urządzenia.

Drugi, trwający etap programu zakłada instalację ponad 30. tys. liczników na obszarze działania spółki. Jak podkreśliła Energa-Operator, tylko w ostatnim miesiącu zainstalowała ponad 64 tys. urządzeń. Liczniki, które spółka chce kupić, tak jak dotychczas zainstalowane mają działać w sprawdzonym i otwartym standardzie PRIME, który spełnia wymagania Urzędu Regulacji Energetyki. W standardzie tym na całym świecie zainstalowano już ponad 2,5 miliona liczników pochodzących od różnych producentów.

  1. tys. liczników działała już w systemie inteligentnego opomiarowania na terenie Drawska Pomorskiego, Władysławowa oraz Kalisza. Dzięki temu odczyt zużycia czy zmiana taryfy nie wymaga wizyt przedstawicieli firmy; licznik można również zdalnie załączyć i odłączyć. Z kolei odbiorcy mający nowe liczniki mogą korzystać z portalu oraz aplikacji mobilnych, pozwalających na codzienne sprawdzanie zużycia energii.

Energa-Operator działa w północnej i środkowej części Polski na obszarze 7. tys. km kw. i eksploatuje ponad 190 tys. km linii energetycznych. Dostarcza energię do 2,5 mln gospodarstw domowych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 17-proc. udział w rynku dystrybucji energii elektrycznej. W sumie firma zamontowała inteligentne liczniki u 225 tys. klientów, ale nie wszystkie działają już w systemie, który pozwala wykorzystać ich możliwości.

Zgodnie z europejskimi dyrektywami, do 2020 r. wszyscy odbiorcy prądu w UE powinni już mieć inteligentne liczniki, które są jednym z elementów tzw. smart grid, czyli inteligentnej sieci energetycznej. Smart grid pozwala lepiej zarządzać energią, obniżać jej zużycie, zwiększać bezpieczeństwo całego systemu energetycznego oraz korzystać z wielu rozproszonych, nawet niewielkich źródeł energii, co m.in. otwiera drogę do "przydomowej" produkcji.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)