Trwa ładowanie...
d2vda7m

Niektóre objawy zarażenia koronawirusem są nietypowe. Oto, co o nich wiemy

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołał groźną pandemię nieznanej wcześniej choroby COVID-19 wciąż pozostaje dużą zagadką dla naukowców. Szczególnie tajemnicze są objawy, które wskazują na zakażenie wirusem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nietypowe objawy zarażenia koronawirusem.
Nietypowe objawy zarażenia koronawirusem. (East News, Fot: Stanislaw Bielski/REPORTER)
d2vda7m

Najczęstszymi objawami COVID-19 są suchy kaszel, gorączka oraz trudności w oddychaniu. Jak się jednak okazuje, cały czas pojawiają się nowe symptomy, które można łączyć z chorobą.

Mimo tego, że koronawirus jest bardzo zaraźliwyy, wiele osób nie ma żadnych jego objawów, a część z chorych skarży się wyłącznie na biegunkę lub utratę węchu i smaku. Portal Science Alert zwrócił też uwagę na kilka innych, mniej typowych objawów.

Nietypowe objawy koronawirusa

d2vda7m

Coraz częściej mówi się, że problemy trawienne, takie jak biegunka oraz nudności mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Są to pierwsze symptomy, które poprzedzają gorączkę, kaszel czy trudności w oddychaniu.

Obejrzyj: Męski atest – test urządzenia do prasowania?

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że część pacjentów chorych na COVID-19, którzy nie mieli typowych objawów, skarżyła się na ogólne złe samopoczucie, odczuwanie dyskomfortu i niepokoju.

d2vda7m

Innym symptomem, zwracającym uwagę naukowców jest zmęczenie czy trudności z koncentracją. Nie należy ich lekceważyć, jeśli występują w połączeniu z trudnościami w oddychaniu i bólem w klatce piersiowej. W pozostałych przypadkach nie trzeba od razu panikować, ponieważ ogólne zmęczenie może być efektem nadmiernego stresu.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

Łagodne symptomy

Czasami chorujący na COVID-19 skarżą się na dreszcze i bóle mięśni. Ale są to objawy, które można łączyć z wieloma chorobami, także z grypą. Według raportu WHO około 11 proc. badanych osób zakażonych SARS-CoV-2 miało dreszcze, a 14 proc. bóle mięśni. Dlatego mogą to być zarówno objawy COVID-19, jak i łagodnej infekcji. Podobnie bóle i zawroty głowy.

d2vda7m

Koronawirus może wywoływać różne nietypowe objawy, dlatego tak ważną rolę odgrywa samodzielne obserwowanie swojego organizmu, przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i kwarantanny domowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z udostępnionych infolinii, gdzie specjaliści podpowiedzą, co należy zrobić w danej sytuacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2vda7m

Podziel się opinią

Share

d2vda7m

d2vda7m
Więcej tematów