Niebieskie światło elektroniki nie daje nam spać

Niebieskie światło elektroniki nie daje nam spać
Źródło zdjęć: © Fotolia

17.11.2015 11:11, aktual.: 17.11.2015 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tablety, smartfony i inne urządzenia o świecących ekranach powinny mieć automatyczny tryb nocny, w którym świeciłyby mniej niebiesko - twierdzi prof. Paul Gringras na łamach "Frontiers in Public Health".

Gdy wieczorem robi się ciemniej, organizm zaczyna produkować hormon snu - melatoninę. Dzięki niemu łatwiej jest zasnąć. Jednak światło o barwie niebieskiej i zielonej zakłóca wydzielanie melatoniny.

Smartfony, tablety czy niektóre czytniki e-booków mają coraz większe, jaśniejsze i bardziej niebiesko świecące ekrany o coraz wyższym kontraście. Jak zaznacza prof. Paul Gringras z Evelina Children's Hospital w Londynie, specjalista od zaburzeń snu u dzieci, taki rodzaj podświetlenia znakomicie sprawdza się w dzień, jednak, gdy zapada zmrok, rozregulowuje ludzki zegar biologiczny W rezultacie użytkownicy elektronicznych gadżetów później zasypiają i później się budzą.

Dlatego profesor proponuje wprowadzenie przez producentów automatycznego trybu „nocnego”. zmieniającego barwę podświetlania na mniej niebieskozieloną. Podobną funkcje spełniają dostępne już aplikacje, takie jak f.lux, jednak nie są one instalowane fabrycznie.

PAP/JB

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także