Niebieski Księżyc zaświeci w Halloween na całym świecie. Po raz pierwszy od 76 lat

Pełnia Księżyca w Halloween to rzadkie zjawisko, które możemy obserwować raz na 19 lat. Tegoroczna będzie jeszcze bardziej niezwykła, ponieważ Srebrny Glob znajdzie się w pełni 31 października we wszystkich regionach świata po raz pierwszy od czasów II wojny światowej.

Pełnia Księżyca
Pełnia Księżyca
Źródło zdjęć: © Pexels

Już 31 października na niebie zaświeci Księżyc w pełni. Będzie to o tyle ciekawe zjawisko, że po raz pierwszy od 1944 roku, nasz naturalny satelita znajdzie się w pełni w Halloween we wszystkich regionach świata. 

Jednak już sama pełnia Księżyca 31 października to stosunkowo rzadkie zjawisko, ponieważ wypada raz na 19 lat, co wynika z długości miesiąca księżycowego (29 dni). Oznacza to, ze co 19 lat gdzieś na świecie Księżyc znajdzie się w pełni dokładnie 31 października. W tym roku jednak zdarzy się to na całym świecie. 

Niebieski Księżyc w Halloween

Tegoroczna halloweenowa pełnia będzie dodatkowo niezwykła, ponieważ będzie to druga pełnia w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Październik rozpoczął się pełnią "Księżyca Żniw", który wszedł 1. dnia miesiąca. 

Niebieski Księżyc, bo tak nazywa się to zjawisko, wzejdzie 31 października 2020 roku i będzie widoczny na niebie od 15:51. Srebrny Glob znajdzie się wtedy w odległości 405.290 km od Ziemi, czyli w jednej z największych odległości w tym roku. 

Ponieważ w czasie najbliższej pełni Księżyc znajdzie się tak daleko od Ziemi, będziemy mogli również nazwać go "Mikroksiężycem", co jest przeciwieństwem "Superksiężyca". Oznacza to, że Srebrny Glob będzie zdawał się mniejszy niż zazwyczaj w czasie pełni. 

Zobacz też: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Nazwa "Niebieski Księżyc" trafiła do astronomii w latach 30. XX wieku, ale już wcześniej znana była jako związek frazeologiczny oznaczający coś niemożliwego lub niezwykle rzadkiego. Niektórzy mogą być zawiedzeni, że Srebrny Glob nie przyjmie nowego koloru tej nocy, ale nie oznacza to, że takie sytuacje się wcześniej nie zdarzały. Jak zwracają uwagę eksperci NASA, różne zjawiska atmosferyczne mogą sprawić, że będzie się wydawać, że Księżyc świeci na niebiesko

Warto wspomnieć, że nie tylko Księżyc będzie świecił jasno w najbliższych nocach. Warto wypatrywać również Marsa, który, chociaż wczoraj znalazł się na niebie niezwykle blisko naszego naturalnego satelity, to również w kolejnych tygodniach będzie bardzo dobrze widoczny. Poza Księżycem i Wenus będzie to najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie. 

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościpełnia księżycaksiężyc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (203)