Niebezpieczne lądowanie F-35B. Pilot ledwo się uratował [Wideo]

Niebezpieczne lądowanie F‑35B. Pilot ledwo się uratował [Wideo]

Niebezpieczne lądowanie F-35B
Niebezpieczne lądowanie F-35B
Źródło zdjęć: © Twitter
17.12.2022 12:02, aktualizacja: 17.12.2022 13:06

Amerykański supermyśliwiec F-35B rozbił się w czasie podchodzenia do lądowania. Pilot katapultował się w ostatnim momencie. To niebezpieczne zdarzenie udało się uchwycić na filmie.

Telewizja CBS opublikowała nagranie z katastrofy amerykańskiego supermyśliwca F-35B w bazie lotniczej w w Naval Air Station Joint Reserve Base w mieście Fort w Teksasie. Samolot rozbił się w momencie, gdy próbował wylądować pionowo na pasie startowym. Na szczęście pilot maszyny bezpiecznie katapultował się w niemal ostatnim momencie.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 15 grudnia - pilot podczas próby lądowania nagle utracił kontrolę nad maszyną. Na początku śmigłowiec za szybko uderzył w pas startowy, po czym zaczął podskakiwać i obracać się. Pilot musiał wyczekać, aż samolot nieco się ustabilizuje, zanim był w stanie bezpiecznie się z niej katapultować. Nie wiadomo, czy obyło się bez obrażeń, ale spadochron otworzył się poprawnie, więc mamy nadzieję, że pilot nie doznał poważnych ran.

"Zdajemy sobie sprawę z faktu katastrofy F-35B na pasie startowym w Naval Air Station Joint Reserve Base w Fort Worth i wiemy, że pilot pomyślnie się katapultował" - przekazał Lockheed Martin serwisowi The War Zone. "Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i będziemy postępować zgodnie z odpowiednim protokołem dochodzeniowym, by wyjaśnić przyczyny katastrofy" - dodał. Niestety nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie w ostatnim czasie. 2 grudnia w amerykańskiej bazie lotniczej Kadena Air Force Base na japońskiej Okinawie taki sam samolot rozpadł się w czasie holowania na płycie lotniska.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)