(Nie)tajne plany Microsoftu

(Nie)tajne plany Microsoftu

(Nie)tajne plany Microsoftu
Źródło zdjęć: © Microsoft
14.05.2008 11:45, aktualizacja: 14.05.2008 14:28

Telefony wyposażone w systemy operacyjne Microsoftu to wciąż bardzo niewielka część rynku. Amerykański koncern nie poddaje się i właśnie przedstawił swoje dość ambitne plany w tej dziedzinie.

Według Microsoftu do 2012 roku telefony zaopatrzone w mobilne wersje Windowsa będą stanowiły 40% rynku telefonów z systemami operacyjnymi. W 2007 roku sprzedano 118 mln sztuk tego typu telefonów, z czego tylko 13% posiadało Windows Mobile na pokładzie.

Pierwsze miejsce od lat mają smartfony z Symbian OS (67 %), na drugim miejscu są systemy Microsoftu, a tuż za nimi z 10% udziałem pojawiają się rozwiązania BlackBerry. W roku fiskalnym 2007 Microsoft sprzedał 11 mln licencji swojego systemu, według zapowiedzi w roku fiskalnym 2008 kończącym się 30. czerwca liczba ta wzrośnie do 20 mln.

Czarnym koniem Microsoftu jest koncern HTC produkujący najwięcej telefonów z systemami Windows Mobile. Obecnie wielkie nadzieje wiązane są z urządzeniem HTC Touch Diamond, o bardzo wyśrubowanej specyfikacji. W tym roku do sprzedaży trafi także pierwszy windowsowy produkt Sony Ericsson-a - XPERIA X1.

W swoich kalkulacjach Microsoft nie wziął pod uwagę konkurenta nieobecnego jeszcze na rynku - otwartej, linuksowej platformy Android, która w okolicach wakacji powinna wywołać spore zamieszanie. Stale zwiększa się udział młodego gracza jakim jest Apple, planujący premierę nowego telefonu już w czerwcu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)