Nie ma już odwrotu. Tajna broń Ukrainy została użyta

Ukroboronprom rozwija nowy projekt
Ukroboronprom rozwija nowy projekt
Źródło zdjęć: © Facebook | ©Ukroboronprom
Karolina Modzelewska

20.06.2023 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukroboronprom, ukraiński państwowy koncern obronno-przemysłowy poinformował o pomyślnym użyciu tajnego drona szturmowego o zasięgu 1000 km, nad którym od dłuższego czasu pracował. Koncern wcześniej zapowiadał, że jest to broń, która może mieć istotny wpływ na prowadzone w Ukrainie walki.

Ukraiński serwis Militarny donosi, że rzeczniczka koncernu Ukroboronprom, Natalii Sad zamieściła na Facebook zdjęcie z naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy - Walerijem Załużnym, dowódcą Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy - Mykołą Olesczukiem i dyrektorem Ukroboronpromu - Jurijem Husiewem, do którego dodała podpis: "po pomyślnym użyciu naszego drona na 1000 km".

Tajna broń Ukrainy

Pierwsze informacje o tajnej broni, nad którą pracował Ukroboronprom pojawiły się w październiku 2022 r. Wówczas koncern nie zdradzał zbyt wielu szczegółów na temat specyfikacji bezzałogowca, oprócz tego, że jego zasięg wyniesie nawet 1000 km. W późniejszym czasie pojawiły się informacje, że urządzenie będzie miało masę 200 kg i możliwość przenoszenia ładunków o masie 75 kg.

W swoich wypowiedziach Natalia Sad zaznaczyła też, że będzie to dron wielokrotnego użytku. W praktyce oznacza to, że nie będzie on należał do kategorii dronów kamikaze, ulegających destrukcji podczas uderzenia na wybrany cel. Po wykonanej pomyślnie misji Ukraińcy odzyskają urządzenie i przygotują do przeprowadzenia kolejnych ataków. Pod koniec 2022 r. i na początku 2023 r. urządzenie przeszło testy, o czym donosił sam Ukroboronprom. Sprawdzona została m.in. odporność na środki walki elektronicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wypowiedzi Sad sugerują, że urządzenie już trafiło lub niedługo trafi w ręce Ukraińskich żołnierzy i pomoże im walczyć z rosyjskim okupantem. Jakiś czas temu zwracał na to również uwagę serwis Militarnyj przypominając, że ukraińskie ministerstwo obrony w 2023 r. planuje wydać 20 mld hrywien na zakup dronów różnego rodzaju. Ukraiński minister obrony eksij Reznikow wspomniał wówczas, że zakupy mają objąć bezzałogowce pochodzące z rodzimego przemysłu, co może oznaczać, "że prawdopodobnie to tajne urządzenie znalazło się na liście".

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie