Nie chcesz ich odwiedzić. Oto najniebezpieczniejsze miejsca na Ziemi

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mark Wilson
Adam Gaafar

03.11.2021 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ziemia jest pełna fascynujących i pięknych miejsc, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Istnieją też jednak takie, do których zdecydowanie lepiej nie podróżować. Oto jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na naszej planecie.

1 / 9

Sentinel Północny

Sentinel Północny
Sentinel Północny© Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0

Wyspa Sentinel jest całkowicie odcięta od znanego nam świata. Indie, do których należy ten obszar, wydały w 2005 r. zakaz zbliżania się do jego brzegów. Ma to związek z ochroną tubylców, którzy reagują agresywnie na widok obcych. Lepiej przestrzegać tego zakazu, jeśli nie chcecie być przywitani przez tutejsze plemię gradem strzał. Według różnych szacunków wyspę zamieszkuje od 50 do 400 osób.

2 / 9

Trójkąt Bermudzki

Mapa Trójkąta Bermudzkiego
Mapa Trójkąta Bermudzkiego© Getty Images | Bettmann

Obszar nazywany Trójkątem Bermudzkim obejmuje powierzchnię ok. 500 tys. km kwadratowych. Znajduje się pomiędzy Florydą, Portoryko i Bermudami. Rejon jest znany z wielu tajemniczych wypadków. Fakt ten sprawia, że wokół Trójkąta Bermudzkiego narosło wiele teorii spiskowych związanych ze zjawiskami paranormalnymi. Szacuje się, że do tej pory mogło tu zginąć nawet 1000 ludzi. Zdaniem naukowców przyczyną katastrof w tym obszarze mogą być silne wiatry oraz tzw. fale wyjątkowe, sięgające nawet 30 m wysokości.

3 / 9

Wyspa Węży

Wyspa Węży - jedno z najniebezpieczniejszych miejsc świata
Wyspa Węży - jedno z najniebezpieczniejszych miejsc świata© Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0

Ilha da Queimada Grande jest niewielką wyspą leżącą u wybrzeży Brazylii. Jej złowrogi charakter oddaje mniej oficjalna nazwa – Wyspa Węży. Obszar ten jest domem dla endemicznego gatunku śmiertelnie jadowitej żararaki wyspowej. Szacuje się, że żyje tu od 2 tys. do 4 tys. gadów, a na metr kwadratowy może przypadać nawet do pięciu osobników. Z tego względu władze Brazylii wydały zakaz zbliżania się do brzegów Queimada Grande. Aby dostać się na wyspę, trzeba posiadać specjalne pozwolenie.

4 / 9

Jezioro Natron

Niebezpieczne jezioro w Tanzanii
Niebezpieczne jezioro w Tanzanii© Getty Images | Jean-Luc MANAUD

Leżące w Tanzanii, w pobliżu granicy z Kenią, słone jezioro Natron zawdzięcza swoją nazwę minerałowi węglanu sodu (tzw. natronowi). Skład tego zbiornika sprawia, że jest w nim w stanie przetrwać bardzo niewiele organizmów żywych. Zdecydowanie lepiej się tu nie kąpać - alkaliczna woda jest na tyle żrąca, że może powodować oparzenia skóry. Wysoka zawartość węglanu sodu powoduje, że znajdują się tu dobrze zakonserwowane zwłoki zwierząt.

5 / 9

Dolina Śmierci

Dolina Śmierci - jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi
Dolina Śmierci - jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi© Getty Images | Mario Tama

W amerykańskim stanie Kalifornia znajduje się jeden z najsurowszych obszarów na Ziemi. Dolina Śmierci, bo o niej mowa, jest najsuchszym miejscem Ameryki i jednym z najgorętszych na naszej planecie. W 1913 r. zanotowano tu rekordową temperaturę 56,7 st. Celsjusza.

6 / 9

Ekstremalne mrozy na Syberii

Ekstremalne mrozy na Syberii
Ekstremalne mrozy na Syberii© Getty Images | Dean Conger

W rosyjskiej Jakucji, na wschodzie Syberii, znajduje się niewielka wioska Ojmiakon. Miejscowość jest znana z ekstremalnie niskich temperatur – średnio oscylują one w granicach minus 40 st. Celsjusza. Leżące nieopodal gorące źródła pozwoliły jednak na założenie wsi, która liczy obecnie nieco ponad 500 mieszkańców. Najniższa temperatura w tym regionie została odnotowana 26 stycznia 1926 r. i wyniosła 71,2 st. poniżej zera.

7 / 9

Pustynia Danakilska

To jedna z najmniej przyjaznych pustyń na świecie
To jedna z najmniej przyjaznych pustyń na świecie© Getty Images | Eric Lafforgue

Kolejnym z najmniej gościnnych miejsc na Ziemi jest afrykańska Pustynia Danakilska położona na obszarze Etiopii, Erytrei i Dżibuti. Temperatura powietrza nierzadko osiąga tu powyżej 50 st. Celsjusza. Krajobraz cechują zastygłe formacje lawy wulkanicznej. Znajdują się tu również gorące źródła oraz pola siarki. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanicznie obszarów na naszej planecie.

8 / 9

Wybrzeże Szkieletowe

Wybrzeże Szkieletowe - jedno z najmniej gościnnych miejsc na Ziemi
Wybrzeże Szkieletowe - jedno z najmniej gościnnych miejsc na Ziemi © East News | Robert Harding

Leżące na północy Namibii Wybrzeże Szkieletowe było nazywane przez portugalskich żeglarzy "bramą do piekła". Nic dziwnego - panujące tu silne prądy morskie, mgły oraz liczne płycizny stanowiły poważne zagrożenie dla łodzi i statków. Jeśli dodamy do tego surowy i niegościnny klimat, nazwa nadana temu miejscu przez Portugalczyków wydaje się jeszcze bardziej trafna.

9 / 9

Droga Śmierci

Yungas Road - najniebezpieczniejsza droga świata
Yungas Road - najniebezpieczniejsza droga świata © Getty Images | DeAgostini

Nasze zestawienie zamyka miejsce, które wyróżnia się na tle pozostałych tym, że jest dziełem człowieka. Mowa o Yungas Road w Boliwii, czyli najniebezpieczniejszej drodze świata. 70-kilometrowy odcinek ciągnie się przez Andy od La Paz do miejscowości Coroico. Nie bez powodu trasa ta nazywana jest Drogą Śmierci - osuwiska, mgły, strome zbocza i niestabilna powierzchnia powodują, że co roku ginie tu wielu śmiałków. Charakterystycznym widokiem są liczne krzyże ustawione wzdłuż Yungas Road.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)