Neutralizacja bomby z czasów II wojny światowej. Ewakuacja mieszkańców Świnoujścia

Neutralizacja bomby z czasów II wojny światowej. Ewakuacja mieszkańców Świnoujścia

Świnoujście, 01.10.2020. Boja nawigacyjna określajšca  położenie bomby w kanale Piastowskim. W Świnoujściu, 1 bm. odbyła się konferencja prasowa nt. operacji usunięcia bomby Tallboy z dna Kanału Piastowskiego w Świnoujściu oraz szczegółów zwišzanych z zabezpieczeniem mieszkańców miasta w czasie trwania operacji. (mr) PAP/Marcin Bielecki
Świnoujście, 01.10.2020. Boja nawigacyjna określajšca położenie bomby w kanale Piastowskim. W Świnoujściu, 1 bm. odbyła się konferencja prasowa nt. operacji usunięcia bomby Tallboy z dna Kanału Piastowskiego w Świnoujściu oraz szczegółów zwišzanych z zabezpieczeniem mieszkańców miasta w czasie trwania operacji. (mr) PAP/Marcin Bielecki
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki
Karolina Modzelewska
02.10.2020 17:40, aktualizacja: 01.03.2022 14:04

Neutralizacja Tallboya – niewybuchu z czasów II wojny światowej zostanie przeprowadzona 12-16 października 2020 r. Brytyjska bomba lotnicza zawiera 2,4 tony materiału wybuchowego o zwiększonej sile działania. Można to przyrównać do 3,6 ton trotylu.

Niewybuch znajduje się w obrębie toru wodnego Świnoujście-Szczecin-Świnoujście, niedaleko przeprawy promowej „Centrum”. Jego neutralizację przeprowadzą eksperci z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Neutralizacja bomby w Świnoujściu

W związku z planowaną neutralizacją niewybuchu w dniach 12-16 października w Świnoujściu będą obowiązywały pewne zmiany. W godzinach od 7.00 do 17.00 ograniczone będą przeprawy promowe w mieście, a przeprawa promowa „Centrum” (promy Karsibór) będzie wyłączona z użytku. Od 9.00 do 17.00 zamknięty będzie most w Karsiborze. Dodatkowo będzie obowiązywał zakaz przebywania w wodzie.

Ze względu na kwestie bezpieczeństwa prezydent Świnoujścia zarządził ewakuację wszystkich osób, które będą znajdowały się w tzw. "strefie bezwzględnej", czyli na obszarze 2500 metrów od osi toru wodnego. Ewakuacja będzie przeprowadzana codziennie w godz. 6.00-8.30. Mieszkańcy strefy będą każdego dnia wracali do miejsc stałego pobytu po zakończeniu prac związanych z neutralizacją bomby. Dokładne informacje na temat planowanej ewakuacji można znaleźć tutaj.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) będzie codziennie przesyłać komunikaty użytkownikom telefonów komórkowych przebywającym na terenie Świnoujścia. W ich treści znajdą się informacje związane z prowadzonymi pracami i neutralizacją bomby.

Zobacz też: Neutralizacja niewybuchu brytyjskiej bomby lotniczej Tallboy w Świnoujściu

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)