Neuralink niedługo wszczepi ludziom implanty. Będą kontrolować nasze mózgi
Neuralink, jedna z firm należących do Elona Muska, zaprezentowała prototyp implantu mózgowego i robota-chirurga, który ma pomagać w jego wszczepieniu. Zgodnie z jej zapowiedziami testy interfejsu mózg-komputer na ludziach ruszą za 6 miesięcy. Na razie Neuralink sprawdza jego działanie m.in. na małpach.
W środę, 30 listopada obyło się wydarzenie, podczas którego Elon Musk mówił o działaniu Neuralink, a dokładniej - o postępach w pracach nad interfejsem mózg-komputer. Było ono poświęcone szukaniu talentów, mogących zasilić grono osób pracujących nad jednym z pomysłów kontrowersyjnego miliardera. Podczas wydarzenia zaprezentowano prototyp implantu mózgowego i robota-chirurga, mającego w przyszłości wszczepiać urządzenia do naszych mózgów.
Neuralink szykuje się do testów na ludziach
Elon Musk uważa, że implanty pomogą w leczeniu licznych schorzeń i przyczynią się do rozwoju naszej inteligencji (zwłaszcza gdy sztuczna inteligencja zacznie przewyższać nasze możliwości). Na razie chipy testowane są zwierzętach - szczurach, świniach oraz małpach. Na początku 2021 r. Neuralink pokazał nagranie, na którym widać małpę grającą w prostą grę wideo - Ponga, wykorzystując w tym celu swoje myśli oraz implant. Podczas ostatniej konferencji, Elon Musk zaprezentował natomiast światu materiał z małpą używającą implantu mózgowego do kontrolowania kursora i pisania na komputerze.
Jak już informowaliśmy, implant Neuralink to małe urządzenie o wymiarach 4x4 mm, łączone z mózgiem tysiącem mikroskopijnych nici. Są one cieńsze od ludzkiego włosa, a ich szerokość wynosi od 4 do 6 μm. Nici łączą się z mózgiem przez cztery niewielkie otwory wywiercone w czaszce. Elektrody zamieszczone na nitkach mają monitorować impulsy elektryczne wskazujące na aktywność mózgu. Dzięki nim można odczytywać informacje, przechwytywać wspomnienia, a nawet wpływać na zachowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
DJ Seo, wiceprezes firmy Neuralink ds. implantów, podczas prezentacji najnowszej wersji urządzenia, zwrócił uwagę na jego bezprzewodowość oraz możliwość ładowania. Dodał też, że w Austin w Teksasie powstaje fabryka i klinika testowa. To tutaj, najprawdopodobniej za 6 miesięcy ruszą pierwsze testy Neuralinka na ludziach. Budzą one sporo wątpliwości ze względów etycznych, ale też polityczno-społecznych. Warto jednak zaznaczyć, że Elon Musk nie jest pierwszym twórcą implantów mózgowych, a podobne rozwiązania od dawna są rozwijane i wdrażane np. w medycynie.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski