Nawigacja bez GPS-u. Izrael pracuje nad rozwiązaniem nowej generacji

Nawigacja bez GPS-u. Izrael pracuje nad rozwiązaniem nowej generacji

Nowy system nawigacyjny uniezależni izraelską broń od GPS-u
Nowy system nawigacyjny uniezależni izraelską broń od GPS-u
Źródło zdjęć: © Elbit Systems
Łukasz Michalik
22.03.2021 10:19

Co się stanie, gdy GPS przestanie działać? Izraelscy naukowcy pracują nad technologią, która rozwiąże ten problem. Jak poinformowało izraelskie ministerstwo obrony, ruszyły prace nad systemem nawigacji, który działa bez konieczności komunikacji z satelitami.

Nawigacja obliczeniowa, nazywana również inercyjną, nie jest nowym wynalazkiem. Określanie pozycji na podstawie prędkości, kierunku i kilku innych czynników stosowane jest od dawna tam, gdzie – z różnych powodów – nie można wykorzystać wygodnego rozwiązania w postaci nawigacji satelitarnej.

Wadą nawigacji inercyjnej jest jej silne uzależnienie od precyzji pomiarów i warunków zewnętrznych. Badacze z Izraela postanowili rozwiązać ten problem, tworząc precyzyjny system nawigacji obliczeniowej. Ich cel jest ambitny: budowa systemu nawigacyjnego, który – bez komunikacji z satelitami - będzie mógł zapewnić precyzję zbliżoną do wojskowych odbiorników GPS.

Jednocześnie, na co zwraca uwagę Zespół Badań i Analiz Militarnych, rozwiązanie to uniezależni Izrael od rozwiązań, kontrolowanych i obsługiwanych przez Stany Zjednoczone, do których należy flota satelitów obsługujących najpopularniejszy system nawigacyjny GPS.

Działania Izraela to efekt doświadczeń, zebranych podczas najnowszych konfliktów zbrojnych, w tym podczas działań w Syrii. Dochodziło tam do sytuacji, gdzie na skutek użycia rosyjskich systemów WRE (walki radioelektronicznej) broń precyzyjna stawała się bezużyteczna – w sytuacji zakłócenia sygnału GPS nie mogła być skutecznie naprowadzana na cel.

W odpowiedzi na ten problem w Izraelu powołano Centrum Zaawansowanych Technologii Nawigacyjnych, którego zadaniem jest stworzenie rozwiązania, zapewniającego działanie broni precyzyjnej w każdych warunkach – także w sytuacji, gdy nawigacja GPS będzie niedostępna.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)