Nawigacja bez GPS‑u. Izrael pracuje nad rozwiązaniem nowej generacji
Co się stanie, gdy GPS przestanie działać? Izraelscy naukowcy pracują nad technologią, która rozwiąże ten problem. Jak poinformowało izraelskie ministerstwo obrony, ruszyły prace nad systemem nawigacji, który działa bez konieczności komunikacji z satelitami.
Nawigacja obliczeniowa, nazywana również inercyjną, nie jest nowym wynalazkiem. Określanie pozycji na podstawie prędkości, kierunku i kilku innych czynników stosowane jest od dawna tam, gdzie – z różnych powodów – nie można wykorzystać wygodnego rozwiązania w postaci nawigacji satelitarnej.
Wadą nawigacji inercyjnej jest jej silne uzależnienie od precyzji pomiarów i warunków zewnętrznych. Badacze z Izraela postanowili rozwiązać ten problem, tworząc precyzyjny system nawigacji obliczeniowej. Ich cel jest ambitny: budowa systemu nawigacyjnego, który – bez komunikacji z satelitami - będzie mógł zapewnić precyzję zbliżoną do wojskowych odbiorników GPS.
Jednocześnie, na co zwraca uwagę Zespół Badań i Analiz Militarnych, rozwiązanie to uniezależni Izrael od rozwiązań, kontrolowanych i obsługiwanych przez Stany Zjednoczone, do których należy flota satelitów obsługujących najpopularniejszy system nawigacyjny GPS.
Działania Izraela to efekt doświadczeń, zebranych podczas najnowszych konfliktów zbrojnych, w tym podczas działań w Syrii. Dochodziło tam do sytuacji, gdzie na skutek użycia rosyjskich systemów WRE (walki radioelektronicznej) broń precyzyjna stawała się bezużyteczna – w sytuacji zakłócenia sygnału GPS nie mogła być skutecznie naprowadzana na cel.
W odpowiedzi na ten problem w Izraelu powołano Centrum Zaawansowanych Technologii Nawigacyjnych, którego zadaniem jest stworzenie rozwiązania, zapewniającego działanie broni precyzyjnej w każdych warunkach – także w sytuacji, gdy nawigacja GPS będzie niedostępna.