Naukowcy wynaleźli cudowny lek na kaca. Koniec z cierpieniem

Naukowcy wynaleźli cudowny lek na kaca. Koniec z cierpieniem
Źródło zdjęć: © REPORTER
Arkadiusz Stando

19.07.2018 12:18, aktual.: 19.07.2018 13:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zatrucie alkoholowe to nie tylko cierpienie. Ten stan może prowadzić do ciężkich chorób i uszczerbku na zdrowiu. Naukowcy od lat pracują nad sposobem pozbycia się kaca, być może właśnie znaleźli rozwiązanie.

Aktualnie żaden środek nie jest w stanie skutecznie usunąć alkoholu z organizmu człowieka. Po jego spożyciu, alkohol etylowy utlenia się fo aldehydu octowego w wyniku procesu odwodorowienia, który ma miejsce w wątrobie. Następnie powoduje kaca.

Naukowcy zainspirowali się procesem metabolicznym rozkładającym alkohol. Stworzyli antidotum, które naśladuję hepatocyt. Naukowcy stworzyli nanokapsułki dostarczające do wątroby oksydazy alkoholowej AOx (enzym katalizujący reakcję rozkładu alkoholu etylowego), katalazę CAT (enzym katalizujący proces rozkładu nadtlenku wodoru do wody i tlenu) oraz dehydrogenazę aldehydową ALDH (grupa enzymów przyspieszających przekształcanie się aldehydu octowego w etanol lub odwrotnie).

Rolą AOx i CAT jest katalizowanie utleniania alkoholu do acetaldehydu. W tym samym momencie ALDH katalizuje utlenianie aldehydu octowego do octanu. W ten sposób antidotum może pozwolić na zmniejszenie zarówno stężenia alkoholu we krwi, jak i wytwarzania toksycznej substancji w wątrobie. Naukowcy przetestowali to rozwiązanie na myszach.

Podczas testów zebrano dwie grupy myszy. Obu z nich podano alkohol. Po krótkim czasie na jednej z grup zastosowano nanokapsułki antidotum, które szybko trafiły do wątroby. Druga grupa pozostała "nie leczona". Po 4 godzinach naukowcy sprawdzili wyniki swojego testu. W grupie, której podano antidotum, średnia ilość stężenia alkoholu we krwi była aż o 45 proc. mniejsza.

Wykazano, że udało się znacznie zmniejszyć stężenie alkoholu we krwi. Co najważniejsze, antidotum pozwoliło również na znaczne zmniejszenie stężenia acetaldehydu we krwi, co przyczyniło się do ochrony wątroby przed uszkodzeniem, a tym samym myszy nie miały kaca. Antidotum rzeczywiście pozwoliło zmniejszyć ilość alkoholu w organizmie, jednocześnie usuwając z niego aldehyd octowy. To bardzo obiecujący lek, w leczeniu zatrucia alkoholowego.

Tabletki, które mogą zmniejszyć uszkodzenie wątroby, są obecnie przedmiotem badań przedklinicznych. Naukowcy twierdzą, że będą ubiegać się o zgodę władz na wprowadzenie ich lekarstwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)