ycipk-11qmrp

Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza

Najnowsza badania odkryły nowe właściwości aspiryny. Ten słynny lek ma być nie tylko w stanie wyleczyć nas z bólu głowy, ale także ochronić nasze płuca przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza.
Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza. (123RF)
ycipk-11qmrp

Autorzy nowego odkrycia, którego wyniki opublikowano w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine przeanalizowali dane zebrane z badania grupy ponad 2 tys. seniorów – średni wiek badanych wynosił 73 lata.

Naukowcy sprawdzili związek między wynikami testów zdrowotnych, deklaracją stosowania przez badanych mężczyzn leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, należy do nich aspiryna) i stanem powietrza zgłoszonym w miesiącu poprzedzającym badanie. Brano też pod uwagę czynniki takie, jak stan zdrowia oraz ewentualne palenie papierosów.

Czytaj też: Larotrectinib: Nowy lek na raka zatwierdzony w Europie. W USA kosztuje krocie

ycipk-11qmrp

NLPZ może chronić płuca

Okazało się, że stosowanie leków z grupy NLPZ prawie o połowę zmniejsza wpływ zanieczyszczeń powietrza na płuca. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to jeszcze dowód, ponieważ badania nie są wystarczająco złożone.

Jednym z ich głównych ograniczeń jest to, że wiedza o stosowaniu leków NLPZ przez badanych pacjentów, opierała się tylko na tym, czy pamiętali, że brali tego rodzaju leki w danym okresie. Nie była wzięta pod uwagę dawka ani czas używania leku.

ycipk-11qmrp

Źródło: Gizmodo.com

Czytaj też: Polacy odkryli prawdziwego pogromcę bólu. Wyrzucisz aspirynę do kosza

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-11qmrp

ycipk-11qmrp
ycipk-11qmrp