Trwa ładowanie...
d1ivzd5

Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza

Najnowsza badania odkryły nowe właściwości aspiryny. Ten słynny lek ma być nie tylko w stanie wyleczyć nas z bólu głowy, ale także ochronić nasze płuca przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza.
Naukowcy twierdzą, że aspiryna może chronić płuca przed zanieczyszczeniami powietrza. (123RF)
d1ivzd5

Autorzy nowego odkrycia, którego wyniki opublikowano w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine przeanalizowali dane zebrane z badania grupy ponad 2 tys. seniorów – średni wiek badanych wynosił 73 lata.

Naukowcy sprawdzili związek między wynikami testów zdrowotnych, deklaracją stosowania przez badanych mężczyzn leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, należy do nich aspiryna) i stanem powietrza zgłoszonym w miesiącu poprzedzającym badanie. Brano też pod uwagę czynniki takie, jak stan zdrowia oraz ewentualne palenie papierosów.

Czytaj też: Larotrectinib: Nowy lek na raka zatwierdzony w Europie. W USA kosztuje krocie

d1ivzd5

NLPZ może chronić płuca

Okazało się, że stosowanie leków z grupy NLPZ prawie o połowę zmniejsza wpływ zanieczyszczeń powietrza na płuca. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to jeszcze dowód, ponieważ badania nie są wystarczająco złożone.

Jednym z ich głównych ograniczeń jest to, że wiedza o stosowaniu leków NLPZ przez badanych pacjentów, opierała się tylko na tym, czy pamiętali, że brali tego rodzaju leki w danym okresie. Nie była wzięta pod uwagę dawka ani czas używania leku.

Źródło: Gizmodo.com

Czytaj też: Polacy odkryli prawdziwego pogromcę bólu. Wyrzucisz aspirynę do kosza

d1ivzd5

Podziel się opinią

Share

d1ivzd5

d1ivzd5
Więcej tematów