Naukowcy stworzyli pentadiament. W przyszłości może być wykorzystany w przemyśle

Naukowcy stworzyli pentadiament. W przyszłości może być wykorzystany w przemyśle
Źródło zdjęć: © Pixabay

08.07.2020 10:25, aktual.: 08.07.2020 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z University of Tsukuba w Japonii opracowali metodę przestawiania atomów węgla w diamencie, która uczyniła minerał twardszym niż dotychczas. Eksperci patrzą w przyszłość z optymizmem, wierząc, że pentadiament znajdzie zastosowanie w przemyśle.

Japońscy naukowcy z University of Tsukuba opracowali pentadiament - nowy minerał, który jest twardszy od tradycyjnego diamentu. W swojej pracy wykorzystali specjalną metodę, polegającą na przestawianiu atomów węgla w diamencie.

Do stworzenia twardszych minerałów, ekspertom posłużyły obliczenia komputerowe, a także innowacyjne symulacje pozwalające na przestawianie atomów. Aby obliczyć najbardziej stabilną konfigurację atomową, zespół zastosował metodę obliczeniową DFT.

- Pentadiament jest nie tylko twardszy od konwencjonalnego diamentu, ale jego gęstość jest znacznie mniejsza, równa gęstości grafitu - wyjaśnia współautorka badań, profesor Mina Maruyama.

Japońscy naukowcy są zdania, że pentadiamenty będą przydatne w przyszłości w zastosowaniach przemysłowych, na przykład do cięcia materiałów.

- Nasza praca pokazuje siłę projektowania materiałów ab initio. Oprócz przemysłowych zastosowań do cięcia i wiercenia, pentadiamenty mogą zastąpić diamenty także w badaniach naukowych - mówi profesor Susumu Okada.

Szczegóły prac nad stworzonym minerałem zostały opublikowane w Physical Review Letters.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)