Czarne pszczoły powróciły do Polski. Czy należy się ich obawiać? Eksperci odpowiadają

Czarne pszczoły powróciły do Polski. Czy należy się ich obawiać? Eksperci odpowiadają

Czarne pszczoły powróciły do Polski. Czy należy się ich obawiać? Eksperci odpowiadają
Źródło zdjęć: © YouTube.com
17.06.2020 12:00

Zadrzechnie czarnorogie, potocznie zwane czarnymi pszczołami są coraz częściej widywane na terenie Lubelszczyzny. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odpowiadają, czym owady różnią się od pszczół miodnych oraz czy powinniśmy się ich obawiać.

Na całym świecie występuje około 400 gatunków zadrzechni, z czego zdecydowana większość charakteryzuje się ciemnym ubarwieniem. W Polsce możemy spotkać zadrzechnie fioletową oraz czarnorogą. Te drugie, zwane potocznie czarnymi pszczołami występują przede wszystkim na południu Europy i w środkowej części Azji. Widywane są także w niektórych krajach Afryki, jak np. Algieria, Maroko czy Tunezja.

W Polsce nie były widywane przez wiele lat, dlatego wraz z początkiem wieku zostały uznane za wymarłe. Ocieplenie klimatu sprawiło jednak, że owady znów pojawiły się na terenie naszego kraju i z każdym kolejny rokiem możemy zaobserwować ich coraz więcej. Czarne pszczoły występują głównie na Lubelszczyźnie i Roztoczu, natomiast fioletowe - na Śląsku, gdzie są objęte częściową ochroną.

Obraz
© YouTube

Naukowcy podkreślają, że oba gatunki są w pełni samodzielne w lokalnych warunkach i nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiej przyrody.

Zadrzechnie czarnorogie są coraz częściej obserwowane na terenie Lubelszczyzny. Wszystko za sprawą otwartych i silnie nagrzewających się terenów, które stanowią idealne warunki bytowe dla owadów.

Czym zadrzechnie czarnorogie różnią się od pszczół miodnych?

Czarne pszczoły do budowy swoich gniazd wykorzystują stare i spróchniałe drzewo, a także różnego rodzaju drewniane konstrukcje. W odróżnieniu od pszczół miodnych nie tworzą kolonii z podziałem na grupy, gdyż są to pszczoły samotnice. Liczba osobników w rodzinie jest ściśle uzależniona od dostępności pokarmu, owady nie gromadzą też nektaru, a spożytkowują go na bieżąco. Długość ciała czarnej pszczoły wynosi nawet trzy centymetry.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie są jedynymi w Polsce, którzy prowadzą badania nad rzadkim gatunkiem. Eksperci podkreślają, że dopiero niedawno uzyskali pozwolenie na wykonywanie obserwacji. Na razie dotyczą one wyłącznie analiz zachowania i preferencji pokarmowych.

Czy należy obawiać się czarnych pszczół?

Naukowcy zapewniają, że choć zadrzechnie czarnorogie posiadają żądło, to używają go wyłącznie w ostateczności. Owady pomimo swojej ciemnej barwy i dużych rozmiarów są zupełnie niegroźne. Eksperci twierdzą wręcz, że czarne pszczoły są wyjątkowo płochliwe.

W Polsce gatunek objęty jest ścisłą ochroną. W związku z tym zabronione jest zabijanie, łapanie, a nawet przeganianie czarnych pszczół.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)