Naukowcy pracują nad szczepionką na starość. Efekty intrygują
Ludzie od dawna marzą o cudownych sposobach na przedłużenie młodości. Z reguły takie rzeczy kończą jako pomysły ukazywane w filmach science fiction, lecz czasem temat daje o sobie znać w prawdziwym życiu. Teraz wiele wskazuje na to, że naukowcy są na tropie szczepionki na starość.
Aktualnie trwają prace nad czymś, co można opisać jako swego rodzaju "eliksir młodości" lub "szczepionka na starość". Co ciekawe, wyniki uzyskane przez pracowników naukowych są intrygujące i dają do myślenia. Tym razem to nie scenariusz filmowy, lecz rzeczywistość.
Walka ze starzejącym się ciałem myszy. Co pokazały eksperymenty?
Pracownicy naukowi z Uniwersytetu Juntendo w Tokio opracowali szczepionkę, która wciąż jest w fazie eksperymentalnej. Jej działanie zostało przetestowane na myszach, a uzyskane wyniki można uznać za intrygujące.
Wykorzystane gryzonie żyją naturalnie przez mniej więcej dwa lata, natomiast do eksperymentu wybrano takie, które miały już lekko ponad rok – w związku z tym można uznać, że powoli zbliżały się do swojej starości. Później podzielono je na dwie grupy i jednej podano eksperymentalną szczepionkę na starość, a drugiej nie.
Efekty opisanych wyżej działań były takie, że gdy odczekano trochę czasu i sprawdzono kondycję gryzoni, to zaszczepiona grupa okazała się być w lepszej formie. Myszy mające dostęp do "eliksiru młodości" sprawiały wrażenie bardziej ruchliwych oraz były w stanie przeżyć dłużej.
Efekty intrygują, ale to dopiero początek
Niektóre osoby mogą dojść do wniosku, że tego typu badania to przełom. Ostatecznie warto podejść do tego w taki sposób, że same testy na gryzoniach stanowią zaledwie początek niezwykle skomplikowanej i długiej drogi. Naukowcy z Uniwersytetu w Juntendo będą musieli wykonać znacznie więcej pracy i testów. W tej chwili nie ma nawet mowy o potencjalnym podawaniu ich "szczepionki na starość" ludziom.
W tym konkretnym przypadku skupiono się na usuwaniu z organizmu białek GPNMB (glycoprotein nonmetastatic melanoma protein B). Opracowany preparat podawany myszom sprawiał, że układ odpornościowy zwierząt zaczął wykształcać przeciwciała ukierunkowane właśnie na wspomniane wcześniej GPNMB. Stanowi to zaledwie jedną z wielu opcji na podejście do tematu walki z objawami starości.
Źródło: "Live Science"