Naukowcy ostrzegają. Europę czekają ogromne kataklizmy

Naukowcy ostrzegają. Europę czekają ogromne kataklizmy

Naukowcy ostrzegają. Europę czekają ogromne kataklizmy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dan Kitwood
Adam Gaafar
20.07.2021 14:04

Zmiany klimatyczne spowodują, że do końca tego stulecia aż 14-krotnie częściej będą pojawiały się nad Europą intensywne, powoli przemieszczające się burze – alarmują naukowcy z Newcastle University. Opisywane zjawisko wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia powodzi.

Zdaniem wielu specjalistów ogromne powodzie, które nawiedziły Niemcy, Belgię, Francję i Holandię są związane ze zmianami klimatycznymi. Naukowcy z Newcastle University ostrzegają, że podobne kataklizmy mogą stać się niedługo znacznie częstszym zjawiskiem na Starym Kontynencie. Badacze doszli do takich wniosków analizując precyzyjny model klimatyczny stworzony przez UK Met Office Hadley Centre.

Niszczycielskie powodzie w Europie

Naukowcy wyjaśniają, że zmiany klimatyczne wpłyną na prędkość przemieszczania się intensywnych burz. Z analizy modelu wynika, że w przyszłości mogą przemieszczać się one wolniej, przez co obfite opady będą skoncentrowane na jednej lokalizacji. To z kolei zwiększy ryzyko wystąpienia powodzi. Badacze zwracają uwagę, że dotąd zjawisko to było dosyć rzadkie i występowało niekiedy w okolicach Morza Śródziemnego.

"Dzięki wzrostowi mocy obliczeniowej superkomputerów, dysponujemy teraz obejmującymi całą Europę symulacjami atmosfery o precyzji dorównującej krótkoterminowym modelom pogody" – mówi cytowany przez Polską Agencję Prasową Abdullah Kahraman, współautor publikacji, która ukazała się na łamach "Geophysical Research Letters". Dodaje, że to pierwsze badanie dotyczące zmian prędkości systemów burzowych.

Hayley Fowler z Newcastle University twierdzi natomiast, że nie pojęto wystarczających działań, które mogą zapobiec tym zjawiskom lub je ograniczy. "Rządy na świecie zbyt wolno ograniczały emisję gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie nadal szybko postępuje. Badanie to wskazuje, że zmiany dotyczące ekstremalnych burz będą znaczące i sprawią, że niszczące powodzie będą w Europie pojawiać się częściej” – mówi naukowiec cytowany przez PAP.

Niepokojąca prognoza NASA

To niejedyne badanie, z którego wynika, że zmiany klimatyczne mogą mieć w przyszłości wpływ na występowanie częstych powodzi. Niedawno pisaliśmy o prognozie na najbliższe lata, przygotowanej przez naukowców NASA we współpracy z Uniwersytetem Hawajskim oraz Uniwersytetem Kalifornijskim.

Wynika z niej, że już w 2030 roku możemy spodziewać się ogromnych powodzi przypływowych, które będą czterokrotnie częstsze niż obecnie. Mogą one m.in. regularnie zalewać nadmorskie miasta Stanów Zjednoczonych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)