Trwa ładowanie...

Teleskop Hubble’a znowu działa! Było naprawdę niebezpiecznie

Chwilowa awaria na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zmroziła krew w żyłach pracownikom NASA. 13 czerwca 2021 roku pojawiły się problemy, które spowodowały zatrzymanie prac komputerów. Dopiero 17 lipca udało się dojść do sedna problemu, a teraz go zniwelować. Oto, co było przyczyną.

Share
Zasilanie teleskopu Hubble'a zostało przywrócone.
Zasilanie teleskopu Hubble'a zostało przywrócone.Źródło: NASA
dwlaojs

W sobotę, 13 czerwca 2021 roku, komputery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nagle przeszły w tryb bezpieczeństwa. Maszyny odpowiadały za obsługę narzędzi pomiarowych, więc naprawa usterki była kwestią priorytetową, tym bardziej, że dotyczyło to Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

17 lipca, po wielu próbach włączania, wyłączania i resetowania komputerów, udało się określić, co było przyczyną problemów systemem zarządzania. Chodziło o błędy w dostawie zasilania. Po szybkiej naprawie udało się ponownie dostarczyć napięcie do teleskopu oraz innych urządzeń pomiarowych. Mimo swoich 30 lat na karku, Kosmiczny Teleskop Hubble’a się nie poddaje i wciąż będzie dostarczał naukowcom wielu istotnych danych.

Naprawa początkowo niezidentyfikowanej usterki była bardzo ważne. Dłuższe wyłączenie komputerów mogło skutkować m.in. uszkodzeniem rdzenia pamięci, procesora, całej jednostki zarządzającej czy systemów zasilania. Badacze sprawdzali każdy możliwy scenariusz i określili, że sercem problemu był procesor. Podmiana sprzętu na zapasowy załatwiła sprawę.

dwlaojs

Podziel się opinią

Share
dwlaojs
dwlaojs
Więcej tematów