Naukowcy opracowują sztuczną skórę, która może odczuwać prawdziwy ból

Ból jest sposobem naszego ciała, aby powiedzieć nam, że coś jest nie tak i zasygnalizować potrzebę działania w celu uniknięcia obrażeń. Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne stworzyli sztuczną skórę, która naśladuje ten mechanizm i reaguje na bodźce bólowe – donosi portal "CNN".

Człowiek dotykający palca robota. Zdjęcie ilustracyjne
Człowiek dotykający palca robota. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images

13.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 20:24

Jak stwierdziła Madhu Bhaskaran, profesorka inżynierii na Uniwersytecie RMIT i główna autorka projektu, wykonana z kauczuku silikonowego skóra ma teksturę taką jak prawdziwa i jest również bardzo do niej podobna pod względem właściwości mechanicznych.

Podobnie jak prawdziwa skóra, wersja sztuczna jest zaprojektowana tak, aby reagować, gdy ciśnienie, ciepło lub zimno przekraczają próg bólu. Jej warstwy zewnętrzne to obwody elektroniczne wyposażone w czujniki, które reagują na bodźce.

Sztuczna skóra może pomóc w stworzeniu inteligentnych protez, dzięki czemu użytkownik będzie wiedział, czy nie dotyka czegoś, co może spowodować uszkodzenia.

Mnogość zastosowań

Ma ona również potencjał do przeszczepów. Sztuczny przeszczep może być środkiem tymczasowym, który ostatecznie zostaje zastąpiony prawdziwą skórą lub może być stosowany jako trwały przeszczep, gdy użycie prawdziwej skóry nie jest możliwe. 

Zobacz też: CD Projektu Red i więcej projektów naraz? "Mamy takie ambicje"

Sztuczna skóra może być również użyta do stworzenia inteligentnych rękawic chirurgicznych, dając wrażliwość, która zazwyczaj jest tracona podczas noszenia zwykłego okrycia dłoni. Najbardziej przyszłościowym spośród wszystkich zastosowań jest jednak robotyka, w której sztuczna skóra zaszczepiłaby potencjalnym robotom humanoidalnym zdolność odczuwania bólu.

Jednak, jak zaznacza Bhaskaran, jak na razie twórcy skupiają się na bardziej bezpośrednich celach. 

– Na razie musimy ściśle współpracować z naukowcami z dziedziny biomedycyny, aby zobaczyć, jak możemy przejść do kolejnego etapu. Celem jest uczynienie skóry o wiele bardziej realistyczną i skonfigurowanie jej do rzeczywistych zastosowań – powiedziała.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)