Naukowcy mają dowód. Biblijne wydarzenie naprawdę miało miejsce

Jerozolima była nawiedzona przez ogromne trzęsienie ziemi
Jerozolima była nawiedzona przez ogromne trzęsienie ziemi
Źródło zdjęć: © YouTube | Israel Antiquities Authority Official Channel
Adam Gaafar

20.08.2023 14:52, aktual.: 21.01.2024 12:41

Badacze naukowi są zdania, że ok. 2,8 tysiąca lat temu, Miasto Dawida, znane również jako Jerozolima, mogło doświadczyć potężnego trzęsienia ziemi. Wspomnienia o tym wydarzeniu można znaleźć w biblijnych Księgach Amosa i Zachariasza, jednak do tej pory naukowcy nie mieli na ręku dowodów, które by potwierdzały te opisy.

W Księdze Zachariasza (konkretnie w rozdziale 14, werset piąty), znajduje się następujący cytat: "Wtedy będziecie uciekać do tej doliny między moimi górami, gdyż ta dolina będzie sięgała aż do Azel; a będziecie uciekać tak, jak uciekaliście przed trzęsieniem w czasach Uzjasza, króla judzkiego. Potem przyjdzie Pan, mój Bóg, a z nim wszyscy święci". Ten fragment sugeruje, że w owym czasie doszło do znaczącego trzęsienia ziemi.

Wielkie trzęsienie ziemi w Jerozolimie

Podczas prowadzenia prac archeologicznych, zespół badawczy z Izraelskiego Urzędu Starożytności natknął się na warstwę zniszczeń datowaną na VIII wiek p.n.e. w Parku Narodowym Miasta Dawida. Zniszczenia te przypadają na okres panowania biblijnego króla Judy, Uzjasza, który jest również znany pod imionami Azariasz i Ozjasz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W obrębie tej warstwy archeolodzy odkryli szereg rozbitych naczyń, w tym miski, przybory kuchenne i słoiki, które uległy zniszczeniu w wyniku zawalenia się ścian budynku. Nie znaleziono jednak śladów pożaru, co budzi wątpliwości, czy miasto padło ofiarą ataku najeźdźców.

Wydarzenie opisane w Biblii

Badacze zauważyli jednak, że podobne zniszczenia w tym regionie pojawiły się już około 2,8 tysiąca lat temu. Zwrócili uwagę, że ślady te, widoczne w południowym Lewancie, mogą stanowić dowód na wystąpienie dużego trzęsienia ziemi, o którym mówią księgi Starego Testamentu.

Joe Uziel, archeolog z Izraelskiego Urzędu Starożytności, w rozmowie z serwisem Live Science stwierdził, że choć Jerozolima prawdopodobnie nie była epicentrum trzęsienia ziemi, to wydarzenie to mogło mieć na nią znaczący wpływ. Jego zdaniem, fakt, że trzęsienie ziemi zostało odnotowane w Biblii, może sugerować, że wydarzenie to było bardzo traumatyczne dla ludzi żyjących w tym regionie. Prace wykopaliskowe ujawniły, że mieszkańcy odbudowali zniszczone przez trzęsienie ziemi budynki i mury Jerozolimy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)