Naukowcy mają dowód. Biblijne wydarzenie naprawdę miało miejsce

Badacze naukowi są zdania, że ok. 2,8 tysiąca lat temu, Miasto Dawida, znane również jako Jerozolima, mogło doświadczyć potężnego trzęsienia ziemi. Wspomnienia o tym wydarzeniu można znaleźć w biblijnych Księgach Amosa i Zachariasza, jednak do tej pory naukowcy nie mieli na ręku dowodów, które by potwierdzały te opisy.

Jerozolima była nawiedzona przez ogromne trzęsienie ziemi
Jerozolima była nawiedzona przez ogromne trzęsienie ziemi
Źródło zdjęć: © YouTube | Israel Antiquities Authority Official Channel
Adam Gaafar

W Księdze Zachariasza (konkretnie w rozdziale 14, werset piąty), znajduje się następujący cytat: "Wtedy będziecie uciekać do tej doliny między moimi górami, gdyż ta dolina będzie sięgała aż do Azel; a będziecie uciekać tak, jak uciekaliście przed trzęsieniem w czasach Uzjasza, króla judzkiego. Potem przyjdzie Pan, mój Bóg, a z nim wszyscy święci". Ten fragment sugeruje, że w owym czasie doszło do znaczącego trzęsienia ziemi.

Wielkie trzęsienie ziemi w Jerozolimie

Podczas prowadzenia prac archeologicznych, zespół badawczy z Izraelskiego Urzędu Starożytności natknął się na warstwę zniszczeń datowaną na VIII wiek p.n.e. w Parku Narodowym Miasta Dawida. Zniszczenia te przypadają na okres panowania biblijnego króla Judy, Uzjasza, który jest również znany pod imionami Azariasz i Ozjasz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W obrębie tej warstwy archeolodzy odkryli szereg rozbitych naczyń, w tym miski, przybory kuchenne i słoiki, które uległy zniszczeniu w wyniku zawalenia się ścian budynku. Nie znaleziono jednak śladów pożaru, co budzi wątpliwości, czy miasto padło ofiarą ataku najeźdźców.

Wydarzenie opisane w Biblii

Badacze zauważyli jednak, że podobne zniszczenia w tym regionie pojawiły się już około 2,8 tysiąca lat temu. Zwrócili uwagę, że ślady te, widoczne w południowym Lewancie, mogą stanowić dowód na wystąpienie dużego trzęsienia ziemi, o którym mówią księgi Starego Testamentu.

Joe Uziel, archeolog z Izraelskiego Urzędu Starożytności, w rozmowie z serwisem Live Science stwierdził, że choć Jerozolima prawdopodobnie nie była epicentrum trzęsienia ziemi, to wydarzenie to mogło mieć na nią znaczący wpływ. Jego zdaniem, fakt, że trzęsienie ziemi zostało odnotowane w Biblii, może sugerować, że wydarzenie to było bardzo traumatyczne dla ludzi żyjących w tym regionie. Prace wykopaliskowe ujawniły, że mieszkańcy odbudowali zniszczone przez trzęsienie ziemi budynki i mury Jerozolimy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)