Polscy naukowcy bliscy przełomowego odkrycia. Mogą odmienić losy świata
Polscy naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pracują nad stworzeniem roślinnego biopolimeru z kukurydzy, który mógłby zastąpić plastik. Materiał miałby się rozkładać około roku.
26.01.2020 | aktual.: 26.01.2020 12:45
Opakowania, butelki, etykiety oraz nakrętki stworzone wyłącznie z roślin? Nad takim rozwiązaniem pracują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Polacy chcą stworzyć roślinny biopolimer z kukurydzy, który mógłby całkowicie zastąpić plastik. Docelowo czas rozkładu takiego materiału oscylowałby około roku.
- Przełomowe jest to, że staramy się zmieniać skład, a tym samym właściwości tych materiałów, wykorzystując tylko i wyłącznie surowce odnawialne. Dzięki temu istnieją szanse na to, aby opakowania rozkładały się jak najkrócej" - mówi PAP dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz.
- Chcielibyśmy, aby nasz materiał rozkładał się w rok, nie potrzebując do tego specyficznych warunków i aby cykl jego życia kończył się na możliwości przereagowania jedynie do prostych związków, np. dwutlenku węgla i wody - dodała badaczka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kobieta zaznaczyła, że chodzi o stworzenie materiału, który mógłby zostać wykorzystany przede wszystkim do produkcji opakowań spożywczych.
Materiał, który jest używany przez badaczy posiada o wiele lepsze właściwości barierowe od standardowo używanych.
- Butelka, którą wyprodukujemy, będzie sztywna, ale będzie też dłużej utrzymywała dwutlenek węgla, a także czystość zamkniętego w niej produktu - zapewnia Sandra Paszkiewicz. Badaczka zaznacza, że naukowcy chcą stworzyć materiał, z którego będzie można zrobić nie tylko opakowania i butelki, ale również nakrętki czy etykiety.
- Kukurydza jest wdzięcznym materiałem, jest jej bowiem dużo i nie psuje się szybko. Mimo tego, że nie jest najdroższa, wytworzone z niej surowce, których używamy, mają na razie bardzo wysoką cenę. Być może do jej obniżenia przyczynią się większe firmy, stosując więcej opakowań tego typu - mówi badaczka.
Projekt badawczy jest finansowany z programu Sonata Narodowego Centrum Nauki.