Trwa ładowanie...
dzw0n6h

Naukowcy przedłużyli życie. To tak, jakbyśmy żyli 500 lat

Do pokonania ludzkiej starości jeszcze długa droga, ale dokonania naukowców już mogą imponować. Przedłużyli życie stworzeniom, które normalnie żyją raptem 3-4 tygodnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy wydłużyli życie
Naukowcy wydłużyli życie (123RF)
dzw0n6h

Chodzi o nicienie z gatunku Caenorhabditis elegans. Dzięki modyfikacji dwóch mechanizmów sygnalizacji komórkowej udało się wydłużyć życie aż o 500 proc. Dla naukowców to spore zaskoczenie.

Międzynarodowy zespół badaczy spodziewał się, że modyfikacja jednego wydłuży o 30 proc., a drugiego o 100 proc., więc osiągnięty wynik to spory sukces. Prace opisane zostały w piśmie "Cell Reports”.

Gdyby przełożyć efekt badań na życie ludzkie, to w "przeliczeniu" na nasze lata udałoby się wydłużyć długość do 400-500 lat. Tylko co nicienie z gatunku Caenorhabditis elegans mają wspólnego z człowiekiem, żeby się takimi porównaniami zajmować?

dzw0n6h

Zobacz też: Naukowcy modyfikują geny byków, żeby pozbawić je rogów

Okazuje się, że całkiem sporo. Te niewielkie stworzenia - osiągają raptem 1 mm długości - mają z ludźmi wiele wspólnych genów oraz szlaków metabolicznych. Dla naukowców są cenne z jeszcze jednego powodu. Żyją bardzo krótko, co pozwala szybko zaobserwować wprowadzone modyfikacje. Nawet, gdy przedłuży się ich żywot o 500 proc.

Czytaj też: Żyjemy krócej, a powinniśmy żyć dłużej. Lekarze i naukowcy wskazują winnego

dzw0n6h

Oczywiście wciąż jest daleka droga do tego, by człowiek żył znacznie więcej niż choćby sto lat. Ale być może naukowcy pracujący z nicieniami dołożą swoją cegiełkę do tego, by w przyszłości ludzka starość oznaczała coś zupełnie innego, niż obecnie. Na razie musimy szukać "naturalnych" sposobów na wydłużenie życia. Np. oddychanie lepszym powietrzem.

źródło: dzienniknaukowy.pl

dzw0n6h

Podziel się opinią

Share

dzw0n6h

dzw0n6h
Więcej tematów