NATO przerzuca siły do Estonii. To część ważnej misji
Dobiegła końca zwiększona obecność sił powietrznych NATO na Łotwie, które przez ostatnie dziewięć miesięcy pełniły tam zadania w ramach rotacyjnej misji Baltic Air Policing. Teraz zostaną one przerzucone do estońskiej bazy w Amari pod Tallinem.
28.11.2024 07:56
"Udowodniliśmy, że jesteśmy zdolni do prowadzenia takich operacji. Misja patrolowa NATO wzmacnia ochronę bałtyckiej przestrzeni powietrznej, niezależnie od tego gdzie stacjonują samoloty – powiedział szef łotewskiego MON Andris Spruds.
Koniec Baltic Air Policing na Łotwie
Łotwa znalazła się w roli gospodarza sił powietrznych NATO po raz pierwszy, co było odpowiedzią na prace remontowe w estońskiej bazie Amari niedaleko Tallina. Dotychczas myśliwce należące do sojuszników NATO były rozmieszczane rotacyjnie między właśnie tą estońską bazą a litewskimi Szawlami.
Przez ostatnie dziewięć miesięcy, począwszy od wiosny, na Łotwie operowała niemiecka jednostka sił powietrznych. Składała się ona z pięciu myśliwców Eurofighter oraz kilkuset żołnierzy. Od grudnia bieżącego roku zadanie monitorowania przestrzeni powietrznej obszaru bałtyckiego zostanie przekazane holenderskiej eskadrze, która będzie operować z Estonii używając myśliwców F-35.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najnowocześniejsze myśliwce NATO
O poważnym podejściu do misji Baltic Air Policing świadczy fakt, że w jej ramach wykorzystywane są najnowocześniejsze i najlepsze myśliwce NATO, do których należy zarówno Eurofighter, jak i F-35. Ten ostatni to maszyna o długości blisko 16 m, która została wykonana w technologii stealth (trudnowykrywalości). F-35 jest zdolny do prowadzenia walki radioelektronicznej, ale również do przenoszenia klasycznej broni w postaci pocisków i bomb. Na odbiór tego typu samolotów czeka teraz m.in. Polska.
Jak ujawniono w komunikacie łotewskiego ministerstwa obrony, w okresie od marca do listopada, jednostki lotnicze NATO stacjonujące w Łotwie były wzywane do startu z bazy w Lielvarde ponad pięćdziesiąt razy.
"Jednocześnie, mając na uwadze rosnącą częstotliwość naruszeń przestrzeni powietrznej NATO, konieczne jest wspieranie dalszej obecności sojuszników na Łotwie, tak poprzez wzmożenie działań odstraszających jak i wprowadzenie aktywnego modelu rotacji obrony powietrznej NATO" – dodał Andris Spruds.
Misja Air Baltic Policy jest realizowana nieprzerwanie od 20 lat, odkąd Litwa, Łotwa i Estonia, które nie dysponują własnymi siłami powietrznymi, dołączyły do NATO w 2004 r.