NASA: Zmarł Chris Kraft, pierwszy dyrektor lotów NASA. Co mu zawdzięczamy?

NASA: Zmarł Chris Kraft, pierwszy dyrektor lotów NASA. Co mu zawdzięczamy?
Źródło zdjęć: © NASA

23.07.2019 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dwa dni po obchodach 50. rocznicy lądowania na Księżycu i powodzenia misji Apollo 11, zmarł pierwszy dyrektor lotów NASA. Chris Kraft miał 95 lat. Był u steru, gdy wyścig kosmiczny między USA i Sowietami gorzał.

Christopher C. Kraft, Jr., który zmarł 22 lipca 2019 r., Stworzył koncepcję kontroli misji NASA i rozwinął jej organizację, procedury operacyjne i kulturę, a następnie uczynił z niej krytyczny element sukcesu narodowych programów lotów kosmicznych.

Chris Kraft i kontrola lotów NASA

Chris Kraft był znany jeszcze zanim powstała NASA, a współpracownicy chwalili jego wkład w Narodowym Komitecie Doradczym ds. Aeronautyki. Jednak jego największym osiągnięciem było opracowanie procedur kontroli lotów, które towrzyszły astronautom zarówno w podróżach w kosmosie, jak i w trakcie lądowania na Księżycu.

Kraft dołączyć do NASA w 1958 roku, jako pierwszy dyrektor kontroli lotów załogowych. Wymyślił procesy planowania misji i kontroli wymagane w misjach kosmicznych z załogą, w obszarach tak różnorodnych, jak decyzje dotyczące go / no-go, komunikacja kosmos-Ziemia, śledzenie przestrzeni, rozwiązywanie problemów w czasie rzeczywistym i odzyskiwanie załogi.

Będąc już na emeryturze napisał książkę "Flight: My Life in Mission Control", któr szczegółowo omawia jego życie do końca programu Apollo. Książka znalazła się także na szczytach bestsellerów New York Timesa. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień i nagród, m.in. w 2006 roku NASA uhonorowała Krafta za jego kluczowe zaangażowanie w amerykańskie programy kosmiczne wręczając nagrodę Ambassador of Exploration, przyznawaną astronautom i innym kluczowym osobom, uczestniczących w programach kosmicznych Mercury, Gemini i Apollo.

Chris Kraft ożenił się ze swoją ukochaną z liceum, Betty Anne Turnbull, w 1950 roku. Mają syna i córkę, Gordona i Kristi-Anne. Ku pamięci Krafta NASA opublikowało specjalnie przygotowany film:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)