NASA zaobserwowała dziwaczną asteroidę. Kształtem przypomina gumową kaczkę

NASA zaobserwowała dziwaczną asteroidę. Kształtem przypomina gumową kaczkę

NASA zaobserwowała dziwaczną asteroidę. Kształtem przypomina gumową kaczkę
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
09.05.2018 09:53

Asteroidy potrafią być przerażające, ale niekoniecznie muszą tak wyglądać. Na filmach katastroficznych wyglądają, jakby intencjonalnie chciały zniszczyć Ziemię. Tymczasem ta asteroida przeczy wszelkim przekonaniom.

Obiekt o nazwie JO25 2014 to ogromna asteroida, średnicy około 650 metrów, odkryty przez NASA 5 maja 2014 roku. Według ostatnich badań, udało się ustalić jej kształt, który jest dość intrygujący. Pod odpowiednim kątem patrzenia, przypomina koślawe orzeszki ziemne lub gumową kaczkę. Najlepiej widać do na animacji GIF, którą zobaczycie pod tym adresem.

289231963129391162
© NASA

Astronomowie zauważyli również podobieństwo do słynnej komety 67P / Churyumov-Gerasimenko. Niedawno ujawniono krótkie nagranie z lądownika Philae, leżącego na jej powierzchni.

Jak twierdzą naukowcy z NASA, dziwny kształt skały może być spowodowany oddziaływaniem grawitacyjnym planet. Mogło się to zdarzyć również podczas niewielkich kolizji z kilkoma obiektami. Jednak to mało prawdopodobny scenariusz. Szansa potencjalnych zderzeń z mniejszymi obiektami uderzającymi w tą samą część asteroidy jest mniej niż znikoma.

Gdyby ta "gumowa kaczka" zderzyła się z Ziemią, skutki byłyby tragiczne. Uderzenie wytworzyłoby siłę wybuchu o ponad 3000 Mt. To jak eksplozja sześćdziesięciu Car Bomb - najpotężniejszych ładunków jądrowych na Ziemi. Na szczęście nic nie wskazuje na to, jakoby miała być na kursie kolizyjnym z naszą planetą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)