NASA zabierze nas na Jowisza? To możliwość dostępna dla każdego z nas

NASA zabierze nas na Jowisza? To możliwość dostępna dla każdego z nas

NASA uruchomiła kolejną, ciekawą inicjatywę
NASA uruchomiła kolejną, ciekawą inicjatywę
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Karolina Modzelewska
13.06.2023 11:58

NASA w ramach projektu "Wiadomość w butelce" daje nam unikalną okazję uczestnictwa w misji "Europa Clipper". Jej celem jest zbadanie Europy, czyli jednego z satelitów Jowisza. Naukowcy chcą m.in. potwierdzić, czy pod jego lodową skorupą kryje się ogromny ocean, a na powierzchni Europy występują warunki pozwalające na istnienie życia.

Projekt NASA "Wiadomość w butelce" (ang. Message in a bottle) pozwala wysłać swoje imię i nazwisko na orbitę Jowisza. To po niej będzie poruszała się sonda Europa Clipper, która zbierze informacje o jednym z satelitów planety - Europie. NASA zakłada, że sonda wykona 45 bliskich przelotów nad powierzchnią Europy i zbliży się do niego nawet na odległość 25 km. Każdy przelot odbędzie się nad inną częścią księżyca, aby zbadać jak największą jego część.

NASA - Europa Clipper zbada jednego z księżyców Jowisza

Zgromadzone w ten sposób dane pozwolą dowiedzieć się nieco więcej o księżycu. NASA podkreśla, że "Europa Clipper nie jest misją wykrywania życia – jej głównym celem naukowym jest ustalenie, czy pod powierzchnią Europy istnieją miejsca, w których mogłoby istnieć życie". Start misji został zaplanowany na październik 2024 r. Amerykańska agencja kosmiczna zakłada, że sonda będzie zmierzać do swojego celu przez ponad 5 lat i dotrze w okolice Jowisza w kwietniu 2030 r.

Wspomniana sonda jest największą, jaką NASA do tej pory opracowała do realizacji misji planetarnej. Urządzenie będzie miało ok. 5 metrów wysokości, po rozłożeniu macierzy rozciągnie się na szerokość ponad 30 metrów, a jego masa (bez paliwa umieszczonego w zbiornikach) wyniesie 3241 kg. Sonda zostanie wyposażona m.in. w masywne panele słoneczne i anteny radarowe, a strategiczna elektronika i jej ładunek zostaną umieszczone w specjalnym schowku, wykonanym z tytanu i aluminium. NASA zaprojektowała go, aby chronił kluczowe elementy przed promieniowaniem i zapobiegał ich szybkiej degradacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NASA umożliwia "podróż" w kosmos

W celu dołączenia do misji "Europa Clipper" i odbycia "podróży" na pokładzie sondy należy wypełnić formularz, który NASA udostępnia na swojej stronie internetowej. Wymaga on od nas podania: imienia, nazwiska, adresu e-mail, kraju pochodzenia oraz kodu pocztowego. Po wypełnieniu formularza otrzymamy specjalną grafikę - certyfikat, który jest potwierdzeniem zgłoszenia. Jego przykładowy wygląd można zobaczyć poniżej:

Certyfikat "podróży" na Europę - jeden z księżyców Jowisza
Certyfikat "podróży" na Europę - jeden z księżyców Jowisza© NASA

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)