NASA przygotowuje się do wielkiej misji. Solar Orbiter pomoże dokładniej zbadać Słońce

NASA przygotowuje się do wielkiej misji. Solar Orbiter pomoże dokładniej zbadać Słońce

NASA przygotowuje się do wielkiej misji. Solar Orbiter pomoże dokładniej zbadać Słońce
Źródło zdjęć: © Youtube.com
24.01.2020 11:35, aktualizacja: 24.01.2020 11:45

NASA i ESA przygotowują się do wystrzelenia w kierunku Słońca sondy kosmicznej Solar Orbiter. Przedsięwzięcie ma pomóc naukowcom w dokładniejszym zbadaniu i zrozumieniu zachowań gwiazdy. Początek misji planowany jest na 5 lutego.

Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia kolejnej misji, której celem będzie zgromadzenie nowych informacji na temat Słońca. NASA wspólnie z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) szykują się do wystrzelenia sondy kosmicznej Solar Orbiter, która zbliży się do gwiazdy na odległość około 42 mln kilometrów. Satelita poleci na pokładzie rakiety Atlas V. Start został zaplanowany na 5 lutego.

12 sierpnia 2018 roku w kierunku słońca wystrzelono inną sondę. Statek Parker Solar Probe od tamtego czasu już trzykrotnie znalazł się w rekordowej odległości 24,8 mln km od gwiazdy, dostarczając na jej temat wielu interesujących faktów. Pomimo że Solar Orbiter nie zbliży się tak blisko do Słońca, naukowcy są przekonani, że sonda pozwoli im na jeszcze dokładniejsze zbadanie gwiazdy.

Eksperci z NASA i ESA za pomocą 10 najnowocześniejszych instrumentów naukowych na pokładzie sondy, planują poznać poziom energii, dynamikę i strukturę magnetosfery Słońca. Misja pozwoli także określić cechy, dynamikę i interakcje zachodzące pomiędzy plazmą słoneczną, polem magnetycznym a cząsteczkami obecnymi na obszarach heliosfery położonych blisko Słońca. Ponadto naukowcy zbadają zależność między powierzchnią gwiazdy, jej koroną i wewnętrznym obszarem heliosfery. Masa Solar Orbiter to około 1800 kilogramów.

Misja Solar Orbiter. Brytyjczycy z kluczową rolą

Wiodącą rolę w budowie i operacjach związanych z tym wielkim projektem odegrała Wielka Brytania. Tamtejsza agencja kosmiczna zainwestowała 20 milionów funtów w rozwój misji. - Cieszę się, że Wielka Brytania odegrała główną rolę w misji obserwowania niezbadanych regionów Słońca. Nasi naukowcy dokonają nowych odkryć dotyczących wpływu pogody kosmicznej na nasze codzienne życie - od telefonów komórkowych po sieci elektryczne - mówi minister nauki Wielkiej Brytanii, Chris Skidmore.

Solar Orbiter jest jedną z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej ekscytujących misji w historii. Sonda będzie w stanie wytrzymać intensywne promieniowanie słoneczne, które jest 13 razy silniejsze niż na orbicie Ziemi. Ponadto statek kosmiczny jest praktycznie niewidoczny dla swoich własnych czujników, dzięki czemu może dokonywać niezwykle dokładnych pomiarów, które mogą być przełomowe w zbadaniu i zrozumieniu zachowań Słońca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)