NASA pokazuje progres misji Artemis. Pierwszy z czterech silników RS-25 zainstalowany

NASA pokazuje progres misji Artemis. Pierwszy z czterech silników RS‑25 zainstalowany

NASA pokazuje progres misji Artemis. Pierwszy z czterech silników RS-25 zainstalowany
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
23.10.2019 16:18

Inżynierowie z NASA Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie podłączyli pierwszy z silników RS-25 z podstawą rakiety Space Launch System (SLS). To z jej pomocą ma zostać przeprowadzona misja Artemida, czyli powrót na Księżyc.

NASA informuje o pierwszym kamieniu milowym w drodze na Księżyc. Integracja silników z niedawno zakończonym głównym elementem rakiety SLS jest kolejnym etapem wielkiego projektu Artemis. To bardzo żmudny proces, który angażuje jednocześnie zespół NASA, Boeinga oraz Aerojet Rocketdyne.

Pierwszy z czterech silników RS-25 został już przymocowany do podstawy rakiety. Jednak przed inżynierami jeszcze prace związane z podłączeniem go do układu napędowego oraz elektryki. Ten sam proces muszą przeprowadzić jeszcze 3 razy.

Każdy z czterech silników RS-25 rakiety Space Launch System został wykonany przez zakłady Aerojet Rocketdyne i dostarczony do NASA Michoud Assembly Facility. Zostaną one umieszczone na podstawie SLS, układając się w kształt kwadratu.

Misja Artemis to zapowiadany od dawna powrót na Księżyc. Tym razem jako pierwsza, na Srebrnym Globie stopę ma postawić kobieta. Niedawno odbył się pierwszy w historii spacer kosmiczny w wykonaniu samych kobiet.

Silniki RS-25 do rakiety Space Launch System - NASA wraca na Księżyc

Silniki RS-25 umieszczane na SLS są napędzane przez mieszankę schłodzonych gazów w stanie ciekłym. Są nimi wodór oraz tlen. Podczas startu będą w stanie rozpędzić rakietę do prędkości 13 razy szybszej od prędkości dźwięku. Całe show ma trwać zaledwie 8,5 minuty.

Rakieta Space Launch System będzie największą w historii stworzoną przez NASA. Rozmiary SLS będą nieznacznie większe od rakiety Saturn V, która zabrała ludzi na Księżyc. Będzie też mniejsza rozmiarami od rakiety Starship budowanej przez SpaceX, firmę Elona Muska.

Źródło: NASA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)