Trwa ładowanie...
dkouxhf

NASA pokazuje progres misji Artemis. Pierwszy z czterech silników RS-25 zainstalowany

Inżynierowie z NASA Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie podłączyli pierwszy z silników RS-25 z podstawą rakiety Space Launch System (SLS). To z jej pomocą ma zostać przeprowadzona misja Artemida, czyli powrót na Księżyc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwszy silnik RS-25 już zainstalowany
Pierwszy silnik RS-25 już zainstalowany (NASA)
dkouxhf

NASA informuje o pierwszym kamieniu milowym w drodze na Księżyc. Integracja silników z niedawno zakończonym głównym elementem rakiety SLS jest kolejnym etapem wielkiego projektu Artemis. To bardzo żmudny proces, który angażuje jednocześnie zespół NASA, Boeinga oraz Aerojet Rocketdyne.

Pierwszy z czterech silników RS-25 został już przymocowany do podstawy rakiety. Jednak przed inżynierami jeszcze prace związane z podłączeniem go do układu napędowego oraz elektryki. Ten sam proces muszą przeprowadzić jeszcze 3 razy.

Każdy z czterech silników RS-25 rakiety Space Launch System został wykonany przez zakłady Aerojet Rocketdyne i dostarczony do NASA Michoud Assembly Facility. Zostaną one umieszczone na podstawie SLS, układając się w kształt kwadratu.

dkouxhf

Misja Artemis to zapowiadany od dawna powrót na Księżyc. Tym razem jako pierwsza, na Srebrnym Globie stopę ma postawić kobieta. Niedawno odbył się pierwszy w historii spacer kosmiczny w wykonaniu samych kobiet.

Zobacz też: Misja na Marsa opóźniona? NASA wyznacza nową datę lądowania

Silniki RS-25 do rakiety Space Launch System - NASA wraca na Księżyc

Silniki RS-25 umieszczane na SLS są napędzane przez mieszankę schłodzonych gazów w stanie ciekłym. Są nimi wodór oraz tlen. Podczas startu będą w stanie rozpędzić rakietę do prędkości 13 razy szybszej od prędkości dźwięku. Całe show ma trwać zaledwie 8,5 minuty.

dkouxhf

Rakieta Space Launch System będzie największą w historii stworzoną przez NASA. Rozmiary SLS będą nieznacznie większe od rakiety Saturn V, która zabrała ludzi na Księżyc. Będzie też mniejsza rozmiarami od rakiety Starship budowanej przez SpaceX, firmę Elona Muska.

Czytaj też: NASA: W końcu dobre wieści o dziurze ozonowej

Źródło: NASA

dkouxhf

Podziel się opinią

Share
dkouxhf
dkouxhf
Więcej tematów