Trwa ładowanie...
d29xp4t

Misja na Marsa opóźniona? NASA wyznacza nową datę lądowania

NASA potwierdza, że na Marsie ludzie będą mogli stanąć już za kilka lat. Mimo opóźnień wynikających z przesunięcia terminu misji załogowej na Księżyc udało się NASA wyznaczyć nową datę lądowania na Marsie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Misja załogowa na Marsa odbędzie się jeszcze w latach 30. XXI wieku
Misja załogowa na Marsa odbędzie się jeszcze w latach 30. XXI wieku (iStock.com)
d29xp4t

Pracownicy NASA potwierdzili, że początkowo planowano pierwsze załogowe lądowanie na Marsie już w 2030 roku. Jednak przesunięcie misji Artemida na 2024 rok, spowodowało opóźnienia również w marsjańskiej misji.

Jim Bridenstine, dyrektor NASA zasugerował, że przyspieszenie prac nad powrotem ludzi na Księżyc sprawiło, że trzeba było skupić większe siły na tym, Artemida dotarła na Księżyc w 2024 roku. W tym celu nawiązała się bliższa współpraca NASA m.in. ze SpaceX, firmą Elona Muska.

d29xp4t

NASA ma jednak nadzieję, że wyznaczone na 2035 rok lądowanie na Marsie nie zostanie już więcej opóźnione. Jednak powodzenie powrotu na Księżyc jest dla NASA priorytetem, ponieważ pozwoli na przetestowanie wielu nowych technologii, które będą mogły być wykorzystane podczas misji na Czerwoną Planetę.

Zobacz też: Marsjańska dolina rzeczna. Nowe zdjęcia z sondy

- Im szybciej uda nam się powrócić na Księżyc, tym szybciej będziemy mogli rozpocząć przygotowania do misji na Marsa - powiedział Jim Bridenstine dla Space.com.

d29xp4t

Serwis podał również, że w sprawie wypowiedział się Mike Pence, wiceprezydent USA, przyznając, że USA chce być pionierom w misjach kosmicznych, ale chętnie będzie współpracować z innymi państwami, którym również zależy na kolonizacji kosmosu.

Ostatnie załogowe lądowanie na Księżycu miało miejsce w 1972 r. w ramach misji Apollo 17. Do tej pory astronauci chodzili po powierzchni naszego naturalnego satelity jedynie w ramach misji Apollo organizowanych przez NASA.

Żadna kobieta nie miała okazji postawić nogi na Księżycu, ale ostatnio mogliśmy zobaczyć pierwszy w historii kosmiczny spacer z wyłącznym udziałem kobiet. NASA podała również, że tym razem w misji Artemida i wyprawie na Marsa wezmą udział kobiety.

d29xp4t

Podziel się opinią

Share
d29xp4t
d29xp4t
Więcej tematów