NASA pokazała miejsce kosmicznej porażki Rosji? Na Księżycu widać nowy krater

NASA pokazała miejsce kosmicznej porażki Rosji? Na Księżycu widać nowy krater

Nowy krater na Księżycu
Nowy krater na Księżycu
Źródło zdjęć: © Arizona State University, NASA’s Goddard Space Flight Center
oprac. KMO
01.09.2023 18:59, aktualizacja: 01.09.2023 19:44

Niepowodzenie rosyjskiej misji kosmicznej, podczas której sonda Łuna-25 uległa rozbiciu na powierzchni Księżyca 19 sierpnia, prawdopodobnie doprowadziło do powstania nowego krateru na Srebrnym Globie. Takie przypuszczenia nasuwają się po analizie zdjęć jego powierzchni wykonanych w różnych okresach - pod koniec czerwca i 24 sierpnia. Informacje te przekazała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Zgodnie z komunikatem NASA, opublikowanym w czwartek, krater o średnicy blisko 10 metrów znajduje się w odległości ok. 400 km od miejsca, które pierwotnie planowano jako miejsce lądowania Łuny-25.

NASA pokazała nowy krater na Księżycu

Rosyjska sonda kosmiczna Łuna-25 uległa rozbiciu na Księżycu - taką informację przekazała 20 sierpnia rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos, której słowa cytowały agencje Reutera i AFP. Jak podano, wstępna analiza wypadku wskazuje, że sonda znalazła się na nieprzewidzianej orbicie i zakończyła swoje istnienie w wyniku zderzenia z powierzchnią Księżyca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Misja Łuny-25 była pierwszą rosyjską misją na Księżyc od 1976 roku, kiedy to trwał wyścig kosmiczny, a Związek Radziecki rywalizował ze Stanami Zjednoczonymi. W tamtym czasie Łuna-24 dostarczyła na Ziemię próbki gruntu księżycowego.

Obecnie, do kosmicznej rywalizacji dołączyły również Indie i Chiny. W lipcu Indie wysłały na Księżyc lądownik Chandrayaan-3, który 23 sierpnia wylądował w okolicach południowego bieguna Księżyca. Chiny natomiast, jako pierwsze na świecie, zdołały umieścić swój lądownik na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Stany Zjednoczone, z kolei, planują w ciągu tej dekady wysłać astronautów na biegun południowy Księżyca w ramach programu Artemis, który jest wspierany przez Kanadę i kraje europejskie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie