NASA: niesamowite zdjęcia z Marsa. Łazik Curiosity zauważył "diabelski" pył

NASA: niesamowite zdjęcia z Marsa. Łazik Curiosity zauważył "diabelski" pył

Zdjęcie wykonane przez marsjański łazik
Zdjęcie wykonane przez marsjański łazik
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska
02.09.2020 13:46

Łazik Curiosity sfotografował pył unoszący się pomiędzy zboczami szerokiego na ponad 154 kilometry krateru Gale, tworzący trąby powietrzne. Takie zjawiska to nic nowego na Marsie. Powstają, gdy Słońce silniej ogrzewa powierzchnię Czerwonej Planety.

Eksperci z NASA przekonują, że trąby powietrzne uchwycone na zdjęciach wykonanych przez łazik Curiosity to nic nadzwyczajnego w kraterze Gale.

Marsjańskie lato

„W kraterze Gale jest prawie lato, co wprowadza nas w okres silnego nagrzewania się powierzchni, który trwa od wczesnej wiosny do połowy lata” - napisała Claire Newman, naukowiec zajmujący się atmosferą w firmie Aeolis Research z Arizony.

Jak przekonuje Newman, silniejsze nagrzewanie powierzchni Marsa odpowiada za powstawanie wirów konwekcyjnych. Jeśli są wystarczająco silne, mogą wznosić kurz w powietrze i zamieniać się w "pyłowe diabły". Jeden z nich był na tyle silny, że łazik Curiosity z łatwością uchwycił go na zdjęciach 9 sierpnia.

NASA: Łazik Curiosity na Marsie

Ostatnie działania realizowane przez Curiosity obejmowały badanie "pyłowych diabłów" przy użyciu zamontowanej w nim kamery oraz pokładowej stacji meteorologicznej. Warto jednak wspomnieć, że głównym celem obecnej misji łazika jest analiza marsjańskiej gleby oraz skał, aby dowiedzieć się więcej o ewolucji klimatu planety i jej przeszłej zdolności do podtrzymywania życia.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)