NASA ma wyjątkowego robota. Valkyrie zbuduje bazę na Marsie

NASA ma wyjątkowego robota. Valkyrie zbuduje bazę na Marsie
Źródło zdjęć: © NASA

29.07.2019 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA pracuje nad kolejnymi technologiami, które pomogą w zdobywaniu kosmosu. Inżynierowie amerykańskiej agencji kosmicznej tworzą jednak nie tylko pojazdy kosmiczne. Obecnie testują także robota o nazwie Valkyrie. Wyglądem przypomina Iron Mana. Ma polecieć na Księżyc i na Marsa, gdzie zbuduje bazę dla ludzkości.

NASA rozpoczęła prace nad projektem w 2013 roku. Początkowo był znany pod nazwą R5, jednak później otrzymał zaczerpnięty z mitologii przydomek Valkyrie. Robot amerykańskiej agencji kosmicznej wziął udział w konkursie kolejnej z agencji USA – DARPA. Za projekt odpowiadają inżynierowie Johnson Space Center znanego szczególnie z programu Apollo.

Valkyrie - robot NASA, który zbuduje bazę na Marsie

NASA planuje powrót na Księżyc, a także misję na Marsa. W obydwu przypadkach Valkyrie ma się świetnie sprawdzić. Ma niecałe 1,9 m wysokości i waży 125 kg. Podobnie jak Iron Man, na "klatce piersiowej” ma świecące koło. To jednak nie reaktor. Świeci na niebiesko w trybie gotowości. Wewnątrz ma jednak także czujniki LIDAR, czyli laserowy radar za pomocą którego widzi otoczenie.

To nie koniec technologii NASA zamontowanych w Valkyrie. Umysł robota opiera się na procesorach firmy Intel. Zamiast oczu maszyna posiada dodatkowe czujniki i kamerę 3D o nazwie MultiSense SL. W przeciwieństwie do poprzednich robotów amerykańskiej agencji ma się poruszać na dwóch nogach. Inżynierowie NASA pracują nad zakresem ruchów, jednak Valkyrie już teraz potrafi pokonywać przeszkody.

Misje NASA na Księżyc i na Marsa - kolejne plany amerykańskiej agencji kosmicznej

NASA początkowo planowała wykorzystać Valkyrie do pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych. Plany się jednak zmieniły i w przyszłości, dzięki swoim dłoniom, robot ma budować struktury na Księżycu i Marsie. Co ciekawe, ma operować samodzielnie. Zamiast zdalnego sterowania, jego operator na Ziemi będzie wydawać Valkyrie jedynie polecenia. Robot wykona je sam na podstawie zebranych danych.

Jak informowaliśmy w czerwcu, NASA przygotowuje się obecnie do kolejnych misji na Księżyc. To właśnie roboty polecą tam jako pierwsze. Amerykańska agencja kosmiczna to tymczasem jedna z wielu organizacji pracujących nad nowoczesnymi robotami. Najsłynniejsza z nich to Boston Dynamics, które regularnie publikuje najnowsze testy w portalu YouTube.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)