NASA: Łazik Curiosity dalej wypełnia swoją misję. Zrobił zdjęcie marsjańskiej mgły

NASA: Łazik Curiosity dalej wypełnia swoją misję. Zrobił zdjęcie marsjańskiej mgły

NASA: Łazik Curiosity dalej wypełnia swoją misję. Zrobił zdjęcie marsjańskiej mgły
Źródło zdjęć: © NASA | NASA/JPL-Caltech
Karolina Modzelewska
07.11.2019 10:59

W trakcie swojej samotnej misji Łazik Curiosity eksploruje Czerwoną Planetę i wykonuje zdjęcia, które pozwalają zrozumieć jej specyfikę. Fotografia przedstawiająca marsjańską mgłę wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród naukowców. NASA zleciła dalsze badania.

Zdjęcie zostało wykonane 1 listopada. Widać na nim krawędź wzniesienia oraz krater Gale spowity gęstą mgłą. Przypomina ona unoszący się pył. Zdjęcie zaintrygowało naukowców z NASA.

NASA: Poszukiwanie śladów wody

Łazik Curiosity pobierze próbki pyłu. Jego struktura zostanie poddana szczegółowej analizie. Naukowcy liczą, że badanie pozwoli na wykrycie śladów skał osadowych, które potwierdziłyby, że dawniej, w tym miejscu występowała woda.

NASA: Przenośne laboratorium

Marsjański łazik pracuje teraz na obszarze określanym jako Central Butte. Teren jest bogaty w skały, których próbki interesują badaczy z NASA. Curiosity wykorzystuje specjalne wiertło do drążenia w skałach, a zamontowane w nim przenośne laboratorium (SAM – Sample Analysis at Mars) pozwala na wstępną weryfikację zgromadzonych próbek na Marsie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)