Trwa ładowanie...
drr8x8p

Mars: Łazik Curiosity zrobił nowe selfie na tle Czerwonej Planety

Nowe selfie zrobione przez łaziki Curiosity nie tylko zapiera dech w piersiach, ale ma również duże znaczenie dla misji. Naukowcy dzięki niemu mają szansę zobaczyć, łazik przy pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łazik Curiosity na selfie
Łazik Curiosity na selfie (NASA)
drr8x8p

To dopiero drugie selfie zrobione przez łazik Curiosity od początku jego misji na Marsie, która ropoczęła się 5 lat temu. Selfie powstało po połączeniu 57 pojedynczych zdjęć wykonanych aparatem na końcu ramienia robota. Możemy zobaczyć na nim panoramę Czerwonej Planety oraz robota podczas swojej pracy. NASA opublikowała fotografię wraz z wskazaniem jej ważnych elementów.

   NASA
(NASA)

Selfie zostało zrobione 11 października 2019 r. w miejscu o nazwie "Glen Etive". Na zdjęciu po lewej stronie od łazika widać dwie dziury ("Glen Etive 1" oraz "Glen Etive 2") wywiercone przez robota podczas pobierania próbek do analizy chemicznej. Po ich zebraniu łazik przekazuje próbki do Analizatora Próbek na Marsie (SAM).

drr8x8p

Około 300 metrów za łazikiem znajduje się Grzbiet Vera Rubin, który był badany przez Curiosity prawie rok temu. Za nim widać krawędź Krateru Gale. Obecnie łazik Curiosity działa na Marsie samodzielnie, ale już w 2021 do prac na Czerwonej Planecie dołączy łazik Mars 2020.

Zobacz też: NASA pokazała nowe zdjęcie z Marsa

Od 2012 roku, kiedy Curiosity wylądował na Marsie, dostarczył naukowcom ogromną ilość danych, w tym pozyskiwanych także dzięki polskiemu penetratorowi - Kret. W ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo nowych informacji, które mogą mieć kluczowe znaczenie na dalszy rozwój planów kolonizacji Marsa.

drr8x8p
drr8x8p

Podziel się opinią

Share
drr8x8p
drr8x8p
Więcej tematów