Trwa ładowanie...
d1pzn6b

NASA: Kapsuła Boeing zostanie wystrzelona po raz pierwszy. Start zobaczymy już dzisiaj [Wideo]

Boeing współpracuje z NASA w ramach programu, który skupia się na rozwoju komercyjnych lotów kosmicznych. Dzisiaj po raz pierwszy zostaną przetestowane systemy stworzone przez Boeing. Transmisja za startu będzie udostępniana na żywo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boeing Starliner
Boeing Starliner (NASA)
d1pzn6b

Testy Boeing CST-100 Starliner Pad Abort zostaną przeprowadzone 4 listopada o 14:50 w bazie w Nowym Meksyku. NASA udostępnia z tego wydarzenia specjalną transmisję, którą możecie obejrzeć poniżej:

Boeing's Pad Abort Test jest częścią programu NASA Commercial Crew Program, w ramach którego rozwijane są projekty mające na celu bezpieczne wystrzelenie astronautów w kosmos - zarówno w ramach publicznych badań, jak i w przyszłych lotach prywatnych. NASA podjęła współpracę z Boeingiem już w 2011 roku, ale dopiero po 8 latach Boeing jest gotowy, by przeprowadzić zaawansowane testy.

d1pzn6b

Głównym celem Boeinga jest stworzenie systemów bezpieczeństwa, ale firma skupia się także na tym, by rozwiązania były opłacalne, dzięki czemu NASA mogłaby zwiększyć częstotliwość lotów w kosmos. To z kolei przyczyniłoby się do rozwoju kolejnych badań, w tym przyspieszenia lotów załogowych na Księżyc czy Mars. Przypominamy, że w tym ostatnim przypadku NASA współpracuje również z innymi firmami, w tym SpaceX Elona Muska.

Dzisiejszy (4 listopada) test ma na celu sprawdzenie działania systemów Starliner, które mają chronić astronautów w razie awarii. Podczas próby zostanie przeprowadzona symulacja awarii, a Boeing postara się udowodnić, że statek kosmiczny wyląduje zapewniając astronautom bezpieczeństwo. Firma napotkała wiele technicznych przeszkód i niepowodzeń podczas rozwoju Starlinera, co znacznie opóźniało program. Z tego powodu dzisiejszy start jest tak ważny zarówno dla Boeinga, jak i NASA.

d1pzn6b

Podziel się opinią

Share

d1pzn6b

d1pzn6b
Więcej tematów