NASA: Już niebawem na niebie - Brykający Księżyc. Kalendarz pełni Księżyca 2019
W tym miesiącu będziemy mogli zobaczyć aż dwukrotnie Księżyc w nowiu oraz pełnię nazywaną zwyczajowo – Brykającym Księżycem. Przygotowaliśmy dla was pełną listę pełni Księżyca 2019 i wyjaśniamy skąd się wzięły ich nazwy, które używane są także przez NASA.
Mniej więcej raz w miesiącu możemy zobaczyć Księżyc w pełni, chociaż pełną pełnię możemy obserwować tylko podczas tzw. zaćmienia Księżyca, kiedy wraz z Ziemią i Słońcem są w jednej linii. Najbliższą pełnię będziemy mogli obserwować 16 lipca 2019 i będzie to tzw. Brykający Księżyc. Poza tym 2 i 31 lipca będziemy mogli zobaczyć dwukrotnie Księżyc w nowiu. To rzadkie wydarzenie, ponieważ zwykle możemy zobaczyć Księżyc w nowiu tylko raz w miesiącu. Pojawiający się drugi raz w tym samym miesiącu nosi nazwę Czarnego Księżyca.
Brykający Księżyc i skąd się biorą nazwy pełni Księżyca
Brykający Księżyc lub Jeleni Księżyc otrzymał swoją nazwę ze względu na dużą aktywność jeleni w lipcu. Jest to również czas, kiedy ich poroże jest w trybie pełnego wzrostu. Inną nazwą, jaką możecie spotkać to Burzowy Księżyc, ponieważ lipiec jest miesiącem, kiedy najczęściej obserwujemy nagłe burze.
Większość nazw pełni Księżyca, uznawanych również przez NASA, ma swoje korzenie z kultury Rdzennych Amerykanów, który używali kalendarza księżycowego do śledzenia pór roku. Wiele kultur nadaje pełnią Księżyca własne nazwy, o czym pisaliśmy również w przypadku Truskawkowego Księżyca, który widoczny był na niebie w 17 czerwca.
NASA: Pełnie Księżyca 2019
Poniżej znajdziecie pełną listę pełni Księżyca, które mogliśmy obserwować w tym roku i które będzie można zobaczyć w kolejnych miesiącach. Obok dodaliśmy nazwy wywodzące się z kultury Rdzennych Amerykanów i są uznawane przez NASA:
- 21 stycznia – Wilczy Księżyc – w tym okresie słychać było najczęściej wycie wilków;
- 19 lutego – Śnieżny Księżyc – w lutym obserwowano największe opady śniegu;
- 20 marca – Księżyc Robaków – robaki i owady budzą się w tym czasie do życia i zaczynają spulchniać ziemię;
- 19 kwietnia – Różowy Księżyc - Księżyc w pełni zwiastował pojawienie się mchu i pierwszych kwiatów, stąd też często nazywano go Trawiastym Księżycem;
- 18 maja – Kwiatowy Księżyc - w tym miesiącu kwiaty pojawiają się obficie;
- 17 czerwca – Truskawkowy Księżyc – w Ameryce Północnej jest to czas zbiorów truskawek;
- 16 lipca – Brykający Księżyc - poroże jeleni jest w trybie pełnego wzrostu – szersze znaczenie opisaliśmy powyżej;
- 15 sierpnia – Jesiotrowy Księżyc – uważano, że jesiotry najłatwiej złapać właśnie podczas sierpniowej pełni w Wielkich Jeziorach i Jeziorze Champlain;
- 14 września – Kukurydziany Księżyc – wrzesień to czas zbiorów kukurydzy, ale nie tylko stąd zamiennie był nazywany Księżycem Żniw;
- 13 października – Księżyc Myśliwego – październik był uważany za miesiąc, kiedy należało polować i robić zapasy na zimę;
- 12 listopada – Bobrowy Księżyc - dla kolonistów, jak i miejscowych plemion, był to czas na zastawianie pułapek na bobry, które zapewniały futro i zapasy na przetrwanie zimy;
- 12 grudnia – Zimny Księżyc – grudzień to czas nadejścia zimy i mrozów.
Zobacz także: Jak fotografować Księżyc?
Na południowej półkuli nazwy poszczególnych pełni są zamienione, dopasowane do aktualnych warunków pogodowych i tak, np. Zimny Księżyc wypada czerwcu, a po nim następują kolejne, zgodnie z listą powyżej.
Anomalia na Księżycu
Jak obserwować nocne niebo?
Jeżeli chcemy zaobserwować pełnie Księżyca to nie powinniśmy mieć z tym większych problemów – nawet bez specjalistycznego sprzętu możemy bez trudu obserwować pełnię Księżyca. Stosunkowo łatwo będzie nam znaleźć również planety, które świecą znacznie jaśniej i mają nieco inną poświatę niż gwiazdy.
Jeżeli chcielibyście zacząć obserwację także gwiazd, to wystarczy w tym celu zaopatrzyć się w odpowiednią mapę nocnego nieba. Nie ma na początku potrzeby kupowania drogiego teleskopu. Jeżeli hobby wam się spodoba, warto dopiero wtedy pomyśleć o zakupie – na początku wystarczy lornetka astronomiczna.