ycipk-ddqd3t

NASA: Już niebawem na niebie - Brykający Księżyc. Kalendarz pełni Księżyca 2019

W tym miesiącu będziemy mogli zobaczyć aż dwukrotnie Księżyc w nowiu oraz pełnię nazywaną zwyczajowo – Brykającym Księżycem. Przygotowaliśmy dla was pełną listę pełni Księżyca 2019 i wyjaśniamy skąd się wzięły ich nazwy, które używane są także przez NASA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brykający Księżyc lub Jeleni Księżyc - skąd się wzięła nazwa i kiedy możemy go zobaczyć?
Brykający Księżyc lub Jeleni Księżyc - skąd się wzięła nazwa i kiedy możemy go zobaczyć? (NASA)
ycipk-ddqd3t

Mniej więcej raz w miesiącu możemy zobaczyć Księżyc w pełni, chociaż pełną pełnię możemy obserwować tylko podczas tzw. zaćmienia Księżyca, kiedy wraz z Ziemią i Słońcem są w jednej linii. Najbliższą pełnię będziemy mogli obserwować 16 lipca 2019 i będzie to tzw. Brykający Księżyc. Poza tym 2 i 31 lipca będziemy mogli zobaczyć dwukrotnie Księżyc w nowiu. To rzadkie wydarzenie, ponieważ zwykle możemy zobaczyć Księżyc w nowiu tylko raz w miesiącu. Pojawiający się drugi raz w tym samym miesiącu nosi nazwę Czarnego Księżyca.

Zobacz także: "Stellarium" bezpłatny program, pełniący rolę symulatora planetarium

Brykający Księżyc i skąd się biorą nazwy pełni Księżyca

Brykający Księżyc lub Jeleni Księżyc otrzymał swoją nazwę ze względu na dużą aktywność jeleni w lipcu. Jest to również czas, kiedy ich poroże jest w trybie pełnego wzrostu. Inną nazwą, jaką możecie spotkać to Burzowy Księżyc, ponieważ lipiec jest miesiącem, kiedy najczęściej obserwujemy nagłe burze.

ycipk-ddqd3t

Większość nazw pełni Księżyca, uznawanych również przez NASA, ma swoje korzenie z kultury Rdzennych Amerykanów, który używali kalendarza księżycowego do śledzenia pór roku. Wiele kultur nadaje pełnią Księżyca własne nazwy, o czym pisaliśmy również w przypadku Truskawkowego Księżyca, który widoczny był na niebie w 17 czerwca.

Getty Images
Podziel się

NASA: Pełnie Księżyca 2019

Poniżej znajdziecie pełną listę pełni Księżyca, które mogliśmy obserwować w tym roku i które będzie można zobaczyć w kolejnych miesiącach. Obok dodaliśmy nazwy wywodzące się z kultury Rdzennych Amerykanów i są uznawane przez NASA:

 • 21 stycznia – Wilczy Księżyc – w tym okresie słychać było najczęściej wycie wilków;
 • 19 lutego – Śnieżny Księżyc – w lutym obserwowano największe opady śniegu;
 • 20 marca – Księżyc Robaków – robaki i owady budzą się w tym czasie do życia i zaczynają spulchniać ziemię;
 • 19 kwietnia – Różowy Księżyc - Księżyc w pełni zwiastował pojawienie się mchu i pierwszych kwiatów, stąd też często nazywano go Trawiastym Księżycem;
 • 18 maja – Kwiatowy Księżyc - w tym miesiącu kwiaty pojawiają się obficie;
 • 17 czerwca – Truskawkowy Księżyc – w Ameryce Północnej jest to czas zbiorów truskawek;
 • 16 lipca – Brykający Księżyc - poroże jeleni jest w trybie pełnego wzrostu – szersze znaczenie opisaliśmy powyżej;
 • 15 sierpnia – Jesiotrowy Księżyc – uważano, że jesiotry najłatwiej złapać właśnie podczas sierpniowej pełni w Wielkich Jeziorach i Jeziorze Champlain;
 • 14 września – Kukurydziany Księżyc – wrzesień to czas zbiorów kukurydzy, ale nie tylko stąd zamiennie był nazywany Księżycem Żniw;
 • 13 października – Księżyc Myśliwego – październik był uważany za miesiąc, kiedy należało polować i robić zapasy na zimę;
 • 12 listopada – Bobrowy Księżyc - dla kolonistów, jak i miejscowych plemion, był to czas na zastawianie pułapek na bobry, które zapewniały futro i zapasy na przetrwanie zimy;
 • 12 grudnia – Zimny Księżyc – grudzień to czas nadejścia zimy i mrozów.

Zobacz także: Jak fotografować Księżyc?

ycipk-ddqd3t

Na południowej półkuli nazwy poszczególnych pełni są zamienione, dopasowane do aktualnych warunków pogodowych i tak, np. Zimny Księżyc wypada czerwcu, a po nim następują kolejne, zgodnie z listą powyżej.
Anomalia na Księżycu

Jak obserwować nocne niebo?

Jeżeli chcemy zaobserwować pełnie Księżyca to nie powinniśmy mieć z tym większych problemów – nawet bez specjalistycznego sprzętu możemy bez trudu obserwować pełnię Księżyca. Stosunkowo łatwo będzie nam znaleźć również planety, które świecą znacznie jaśniej i mają nieco inną poświatę niż gwiazdy.

Jeżeli chcielibyście zacząć obserwację także gwiazd, to wystarczy w tym celu zaopatrzyć się w odpowiednią mapę nocnego nieba. Nie ma na początku potrzeby kupowania drogiego teleskopu. Jeżeli hobby wam się spodoba, warto dopiero wtedy pomyśleć o zakupie – na początku wystarczy lornetka astronomiczna.

ycipk-ddqd3t
Polub WP Tech
ycipk-ddqd3t
ycipk-ddqd3t
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-ddqd3t