NASA: Niezwykły Truskawkowy Księżyc będzie widoczny na niebie dziś w nocy

Czym jest "Truskawkowy Księżyc"? To niezwykłe zjawisko na niebie, które możemy zobaczyć jedynie raz w ciągu całego roku. Podczas czerwcowej pełni, Księżyc przybiera niezwykły, różowy kolor. W tym roku Truskawkowy Księżyc będzie widoczny na niebie między sobotą a wtorkiem.

NASA: Niezwykły Truskawkowy Księżyc będzie widoczny na niebie dziś w nocy
Źródło zdjęć: © Instagram.com | roskess

15.06.2019 | aktual.: 17.06.2019 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nazwa "Truskawkowy Księżyc" została po raz pierwszy używa w latach 30. XX wieku w "Maine Farmer's Almanac". Według poradnika ostatni Księżyc wiosny, czyli ostatni w pełni w czerwcu znany jest jako Księżyc Truskawkowy, co miało związek z krótkim sezonem na truskawki w Ameryce Północnej. Inna nazwa to "Miodowy Księżyc", której geneza sięga jeszcze XVI wieku. W Europie czerwiec był miesiącem kojarzonym ze ślubami, na których pito miód pitny. W wielu kulturach pojawienie się na niebie Truskawkowego Księżyca jest powodem do świętowania. Poniżej bliżej omówimy zjawisko.

Czerwony Księżyc na niebie - skąd się wziął?

Kolejna nazwa, która jest najbliższa samemu zjawisku to "Różowy Księżyc". Uważa się, że ta pochodzi od koloru, jaki przyjmuje Księżyc w pełni o tej porze roku. W czerwcu orbita Księżyca wokół Ziemi jest prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi wokół Słońca. Kiedy Słońce pojawia się najwyżej na niebie, Księżyc w pełni, znajdujący się naprzeciwko Słońca, wydaje się być znacznie jaśniejszy i mieć czerwoną lub różową poświatę. Jest to najbardziej widoczne na południu Europy.

Obraz
© Fotoblogia.pl

Jak podaje NASA to lato w ogóle może być świetnym czasem na obserwację ciał niebieskich. 10 czerwca można było obserwować Jowisza, który był najbliżej i świecił najjaśniej w tym właśnie czasie. Jeżeli nie udało wam się go zobaczyć, to 9 lipca 2019 możecie spróbować zobaczyć Saturn przy pomocy teleskopu podwórkowego. Przy bezchmurnym niebie powinniśmy być w stanie zobaczyć jasno oświetlone pierścienie, jak również ruchy księżyców Saturna, szczególnie największego księżyca, Tytana.

Jeżeli będziecie mieli okazję obserwować Księżyc w najbliższych dniach, to zachęcamy was do sprawdzenia, czy jego kolor faktycznie będzie tak czerwony, jak sugeruje nazwa. Następna pełnia po Różowym Księżycu, czyli pierwsza pełnia w lipcu nazywana jest też Jelenim Księżycem lub Księżycem Grzmotu i sygnalizuje nadejście lata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (23)