NASA i SpaceX ponownie łączą siły. Misja Crew-2 gotowa do startu [Wideo]

Falcon 9 gotowy do startu w ramach misji Crew-2
Falcon 9 gotowy do startu w ramach misji Crew-2
Źródło zdjęć: © SpaceX

22.04.2021 07:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już w piątek, 23 kwietnia odbędzie się kolejna załogowa misja będąca efektem współpracy firmy Elona Muska, SpaceX oraz NASA. Na ISS polecą czterej astronauci z USA, Japonii i Francji.

Będzie to już trzecia wspólna misja NASA i SpaceX, w ramach której kolejni astronauci udadzą się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Program komercyjnych lotów załogowych na orbitę okołoziemską rozpoczął się oficjalnie w 2020 roku od testowego załogowego lotu kapsuły Crew Dragon na ISS

Także w 2020 odbył się pierwszy oficjalny lot, w ramach misji Crew-1, a już w najbliższy piątek, 23 kwietnia 2021 roku będziemy świadkami trzeciego ważnego wydarzenia, w którym po raz pierwszy wezmą udział również astronauci spoza USA. 

Misja SpaceX Crew-2 - kiedy start?

Start misji SpaceX Crew-2 został zaplanowany na 23 kwietnia 2021, 11:49 czasu polskiego. Transmisja rozpocznie się jednak wcześniej - o godz. 7:30 czasu polskiego, by można było zobaczyć przygotowania astronautów do lotu. Będziecie mogli ją śledzić poniżej. 

Start NASA's SpaceX Crew-2 [Na żywo]

W ramach misji Crew-2 rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie dostarczą czteroosobową załogę na ISS. Co ciekawe, Falcon 9 biorący udział w tej misji to ten sam, który w zeszłym roku zabrał astronautów na ISS w ramach misji załogowej Crew-1. Kapsuła Dragon 2 brała udział w misji demonstracyjnej Crew Demo-2 trwającej od maja do sierpnia 2020 r.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w sobotę, 24 kwietnie o godzinie 10:10 statek Crew Dragon zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci mają pozostać na ISS przez 6 miesięcy, stając się członkami Ekspedycji 65 oraz Ekspedycji 66 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Załoga misji Crew-2

Po raz pierwszy w misji SpaceX i NASA wezmą udział również astronauci spoza USA. Amerykanin Shane Kimbrough będzie kapitanem misji. Na pilota wyznaczono Megan McArthur, służącą w NASA od 200 roku. 

W załodze znajdzie się również Francuz Thomas Pesquet reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Akihiko Hoshide z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Obaj polecą na ISS na stanowisku specjalisty. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)