NASA i Elon Musk zacieśnią współpracę przy projektach kolonizacji Księżyca i Marsa

NASA i Elon Musk zacieśnią współpracę przy projektach kolonizacji Księżyca i Marsa
Źródło zdjęć: © NASA | Buzz Aldrin

01.08.2019 05:48, aktual.: 04.08.2019 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA ogłosiła nawiązanie ścisłej współpracy z 10 firmami, dzięki którym kolonizacja Księżyca i Marsa ma stać się możliwa. Jedną z nich jest SpaceX należące do Elona Muska.

NASA ogłosiła 19 nowych partnerstw z 10 amerykańskimi firmami. Ma to pomóc szybciej wprowadzać bardziej zaawansowane technologie umożliwiające załogowe loty na Księżyc oraz Mars w celu ich kolonizacji. Wśród nich znalazły się SpaceX, Blue Origin, Sierra Nevada Corporation czy Colorado Power Electronics Inc.

NASA przyznaje w oświadczeniu, że każda z tych firm posiada ogromne zaplecze zdolnych inżynierów, dzięki czemu osiągnięcie celów - kolonizacji Księżyca i Marsa - będzie o wiele łatwiejsze. Agencja wspomina wiele projektów w tym: precyzyjne systemy lądowania, zrobotyzowane farmy roślinne oraz (przede wszystkim) rakiety SpaceX.

- "SpaceX będzie współpracować z Glennem i Marshallem, aby rozwinąć technologię potrzebną do przeniesienia paliwa na orbitę, co jest ważnym krokiem w rozwoju pojazdu kosmicznego Starship" - czytamy w komunikacie NASA. To ważne ogłoszenie również ze względów wizerunkowych, ponieważ do tej pory NASA często wyrażała niechęć wobec planów Elona Muska związanych z kolonizacją kosmosu.

Elon Musk jednak ma powody do zadowolenia, ponieważ współpraca przy projekcie Artemis pozwoli szybciej zrealizować plany Muska wobec SpaceX. Misja Artemis będzie kolejnym lotem załogowym na Księżyc, który NASA chce zrealizować jeszcze w 2024 roku. Agencja przyznaje, że rakiety SpaceX - Falcon Heavy i Starship będą nieodłączną częścią projektu. Dodatkowo pozwolą przyspieszyć planu NASA dotyczące misji na Marsa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)