NASA: Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Niebezpiecznie blisko planety będzie już za dwa dni

NASA: Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Niebezpiecznie blisko planety będzie już za dwa dni04.09.2019 09:46
NASA: Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Niebezpiecznie blisko planety będzie już za dwa dni
Źródło zdjęć: © iStock.com | sdecoret

NASA śledzi potencjalnie niebezpieczną asteroidę, która za 6 września znajdzie się niebezpiecznie blisko Ziemi. To jedna z największych kosmicznych skał, które zbliżą się do naszej planety we wrześniu. Jakie jest ryzyko kolizji?

Asteroida 2019 GT3 ma ok. 370 m średnicy i jest jedną z największych asteroid, jakie udało się odkryć w ostatnim czasie. NASA donosi, że to również jedna z największych kosmicznych skał, które zbliżą się do Ziemi w tym miesiącu.

Asteroida 2019 GT3 leci, zbliżając się do Ziemi z prędkością ok. 50 000 km/h. Biorąc pod uwagę ogromny rozmiar i prędkość asteroidy, uderzenie 2019 GT3 mogłoby stworzyć krater o szerokości prawie 5 km. ESA opracowuje plan awaryjny, na taki właśnie wypadek.

Tak duży impakt uderzenia może doprowadzić do zniszczenia całego miasta. Na szczęście NASA szacuje, że asteroida 2019 GT3 przeleci nad Ziemią. Będzie to miało miejsce 6 września w okolicy 5:20. Najbliżej Ziemi kosmiczna skała znajdzie się w odległości ok. 7,4 mln km.

Zobacz też: Wyleciał spomiędzy chmur. Potężną eksplozję w Rosji nagrali z kosmosu

Asteroidę 2019 GT3 po raz pierwszy zaobserwowano 3 kwietnia 2019 r. Z danych NASA wynika, że podczas swojej drogi przez kosmos zbliża się na również do Marsa oraz Jowisza. Kolejne podejście asteroidy do Ziemi nastąpi 20 czerwca 2030 r.

NASA sklasyfikowała 2019 GT3 jako asteroidę Apollo, co oznacza, że może mijać naszą planetę stosunkowo często. Naukowcy są pewni, że chociaż teraz asteroida nie uderzy w Ziemię, to kolizja z jakąś kosmiczną skałą jest jedynie kwestią czasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)