NASA alarmuje. Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię i spowodować koniec świata w 2036 roku

NASA alarmuje. Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię i spowodować koniec świata w 2036 roku

NASA alarmuje. Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię i spowodować koniec świata w 2036 roku
Źródło zdjęć: © iStock.com | Elenarts
19.08.2019 09:40, aktualizacja: 19.08.2019 10:22

Eksperci z NASA ostrzegają. Asteroida 99942 Apophis zwana "Bogiem Chaosu" za 10 lat minie Ziemię. Istnieje niebezpieczeństwo, że w drodze powrotnej zderzy się z naszą planetą. Do katastrofy może dojść w 2036 roku. Czy koniec świata jest możliwy?

Przez Układ Słoneczny przelatuje spora ilość obiektów, z których część spada na Ziemię. Te mniejsze spalają się w atmosferze, ale większe stanowią realne zagrożenie dla naszej planety. Jak informują naukowcy z NASA, jednym z ciał niebieskich, którego uderzenie w Ziemie może spowodować koniec ludzkości jest Asteroida 99942 Apophis.

"Bóg chaosu" czyli Asteroida 99942 Apophis zmierza w kierunku Ziemi

Z przeprowadzonej przez naukowców analizy wynika, że asteroida 99942 Apophis minie Ziemię w 2029 roku. Odległość, w jakiej obiekt znajdzie się od naszej planety wyniesie około 30 tys. kilometrów. Średnica skały wynosi aż 340 metrów.

Gigantyczne ciało niebieskie zostało sklasyfikowane jako Potencjalnie Niebezpieczna Asteroida (PHA). Zdaniem ekspertów 99942 Apophis może bezpośrednio zderzyć się z Ziemią. Do katastrofy może dojść podczas powrotu planetoidy, za sprawą zmiany orbity po bliskim kontakcie z naszą planetą.

Wiemy już, że bliskie spotkanie z Ziemią zmieni orbitę Apophisa. Ale nasze modele pokazują też, że zmienić może się sposób obracania się asteroidy i możliwe, że nastąpią pewne zmiany powierzchni, takie jak małe lawiny
Davide FarnocchiaAstronom z Centrum Near-Earth Object Studies JPL w Pasadenie, ośrodka należącego do NASA.

Nie tak dawno w niebezpiecznej odległości od Ziemi znalazła się inna asteroida. Do wydarzenia doszło 10 sierpnia.

Czy w 2036 roku możliwy jest koniec świata?

Według obecnych danych planetoida znajdzie się najbliżej Ziemi w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Minie wtedy Ziemię w odległości ok. 38 000 km. Asteroida Apophis porusza się z prędkością 30,73 km/s, a obieg Słońca zajmuje jej 323 dni i 14 godzin. Obiekt będzie widoczny gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji.

W zależności od tego, jak grawitacja Ziemi wpłynie na ruch planetoidy, może ona wrócić do nas w późniejszych latach. Naukowcy przyznają, że w następnych przelotach szansa na kolizję rośnie.

NASA oszacowała, że uderzenie Apophisa wyzwoliłoby energię równoważną 1200 megaton trotylu. Dla porównania największa eksplozja wywołana przez człowieka, bombą termojądrowa zwaną bombą Chruszczowa lub "Car-bombą”, zrzucona próbnie w 1961 roku przez Związek Radziecki na Nową Ziemię, wyzwoliła około 57 megaton.

Nazwa skały pochodzi od Apophisa, demona destrukcji i symbolu ciemności w mitologii egipskiej.

Apophis 99942 nie jest jedyną skałą, której uderzenie w Ziemie może spowodować tragiczne konsekwencje. NASA ostrzega również o zagrożeniu ze strony asteroidy Bennu. W przypadku obydwu eksperci opracowują plan, dzięki któremu w przypadku realnego niebezpieczeństwa możliwa byłaby zmiana toru lotu ciał niebieskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (244)