NASA: 5 potencjalnie niebezpiecznych asteroid zbliży się do Ziemi w tym tygodniu

NASA: 5 potencjalnie niebezpiecznych asteroid zbliży się do Ziemi w tym tygodniu
Źródło zdjęć: © iStock.com

23.09.2019 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy koniec świata się zbliża? W tym tygodniu do Ziemi zbliży się 5 potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Pierwsza i największa z nich będzie bardzo blisko naszej planety już jutro, 24 września. NASA wyjaśnia zagrożenie.

NASA zaobserwowała, że w tym tygodniu w kierunku naszej planety nadleci aż 5 potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Pierwsza z nich, asteroida 1998 FF14 minie naszą planetę już 24 września. Przeleci z prędkością ponad 80 tys. km/h.

Asteroida 1998 FF14 ma średnicę ok. 430 metrów i została zauważona pędząc po orbicie zbliżonej do orbity Ziemi. NASA określiła ją jako obiekt potencjalnie niebezpieczny, czyli przelatujący blisko naszej planety, w odległości mniejszej, niż odległość do Księżyca

Druga, mniejsza asteroida 2019 SW1 również minie Ziemię 24 września. Poruszać się będzie z prędkością powyżej 45 tys. km/h. Mijając naszą planetę znajdzie się w odległości ok. 1 150 000 km od planety, co stanowi trzykrotną odległość między planetą a Księżycem.

Kolejna asteroida zbliży się do Ziemi 26 września i będzie to 2019 QY3. Minie naszą planetę z prędkością ponad 25 tys. km/h i znajdzie się w odległości ok. 7 mln km od powierzchni, czyli nie będzie stanowić zagrożenia dla Ziemi.

Czwarta asteroida, która ma zbliżyć się do Ziemi, nosi nazwę 2017 KP27. Ta asteroida podróżuje z prędkością około 16 tys. km/h. Podobnie jak poprzedniczka, ta również minie Ziemię 26 września. Tego samego dnia możemy spodziewać się również ostatniej, piątej asteroidy, która pojawi się na niebie w tym tygodniu blisko Ziemi.

Lecąca z prędkością ok. 14 tys. km/h asteroida QV89 2006 również minie Ziemię w odległości zbyt dużej, by stanowić poważne zagrożenie dla naszej planety. Według naukowców NASA jedyną, warto bliżej obserwacji jest 1998 FF14, która pod kątem odległości, prędkości oraz rozmiarów może stanowić poważniejsze zagrożenie dla Ziemi.

Na szczęście nie musimy obawiać się, że koniec świata nadejdzie w najbliższych dniach. Naukowcy są zgodni, że największe zagrożenie dla Ziemi stanowi asteroida, która zbliży się do naszej planety dopiero za ok. 116 lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)