NASA: 5 asteroid zbliży się dziś do Ziemi. To nie koniec świata, ale może być niebezpiecznie

NASA: 5 asteroid zbliży się dziś do Ziemi. To nie koniec świata, ale może być niebezpiecznie

NASA: 5 asteroid zbliży się dziś do Ziemi. To nie koniec świata, ale może być niebezpiecznie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
04.02.2020 08:31, aktualizacja: 04.02.2020 09:40

NASA ostrzega, że 5 asteroid znajdzie się dzisiaj niebezpiecznie blisko Ziemi. Najszybsza z nich przemknie z prędkością ponad 80 tys. km/h. Zagrożenie zderzeniem na szczęście jest niewielkie, ale tego typu obiekty zawsze wzmagają czujność naukowców.

NASA nieustannie monitoruje niebezpieczne asteroidy, a pięć nowo odkrytych obiektów zbliży się do Ziemi już 4 lutego. Prawdopodobieństwo, że uderzą w Ziemię jest znikome, jednak badacze ostrzegają, że nie zerowe.

Pierwsza asteroida, która zbliży się dziś do Ziemi to 2020 CO i znajdzie się ona w odległości ponad 4 mln km od Ziemi. Kolejny obiekt będzie już znacznie bliżej planety - w odległości 1 mln km. To asteroida 2020 CN o średnicy 20 metrów.

W ślad za nimi na niebie będzie można zobaczyć 2020 CR, nieco większą od poprzedniczki ale znacznie szybszą - będzie mijać Ziemię z prędkością ponad 80 tys. km/h.

Dwie ostatnie asteroidy będą znacznie mniejsze. Są to obiekty 2020 CC i 2020 BR11. Pierwsza z nich znajdzie się stosunkowo blisko Ziemi - w odległości ok. 600 tys. km.

Naukowcy są pewni, że nawet jeśli dojdzie do zaburzenia orbity którejś z asteroid, to nie uderzą one w Ziemię. Zamiast tego wybuchłyby w atmosferze. Energia eksplozji byłaby równa wybuchowi wielu bomb atomowych. Podobny przypadek miał już miejsce w Czelabińsku, kilka lat temu.

Naukowcy przyznają, że tym razem zagrożenie ze strony asteroid nie jest znaczące. Jednak nie umniejszają oni wagi problemu i przypominają, że cały czas prowadzone są badania nad systemem obrony planetarnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)